Caroline Wozniacki o invinge pe Pliskova si se califica in finala Turneului Campioanelor dupa un meci de zile mari

Sambata, 28 Octombrie 2017, ora 13:08
17451 citiri

Caroline Wozniacki a invins-o pe Karolina Pliskova si a obtinut astfel calificarea in finala Turneului Campioanelor din Singapore. Dupa acest rezultat, Simona Halep incheie anul pe primul loc in clasamentul WTA.

Daneza s-a impus cu 7-6 (9), 6-3, la capatul unui meci cu adevarat magnific.

Primul set poate fi considerat cu siguranta unul dintre cele mai frumoase vazute in acest an.

Desfasurarea a fost echilibrata, cu multe sanse de break pentru ambele jucatoare. Pliskova a luat un usor avans, dar Wozniacki a salvat trei sanse de set si a dus meciul la tie-break.

Aici, daneza a avut 6-1, numai ca Pliskova a luat sase puncte la rand si finalul a fost cu adevarat incendiar. Wozniacki s-a impus in cele din urma cu 10-9, dupa ce a mai salvat inca trei mingi de set.

In setul secund, daneza a inceput iarasi mai bine, a avut 3-1, insa Pliskova a reusit sa reintre in set. Chiar si asa, Woziacki a mai facut un break si a incheiat partida cu calm, calificandu-se in finala.

Wozniacki se va duela in finala de duminica cu invingatoarea dintre Venus Williams si Caroline Garcia.

PLISKOVA - WOZNIACKI 6-7 (9), 3-5

13:08 - Final de meci! Wozniacki se califica in finala, iar Simona Halep termina anul pe primul loc in clasamentul mondial!

13:08 - Doua mingi de meci pentru Wozniacki!

13:06 - Wozniacki face break, are 5-3 si serveste pentru calificarea in finala!!!

13:05 - Trei mingi de break pentru Woziacki!

13:02 - Wozniacki trece iar in avantaj, are 4-3!

12:59 - Game la zero pentru Pliskova, iar scorul devine 3-3.

12:56 - Pliskova face rebreak si scorul este 2-3.

12:52 - Wozniacki face break si are 3-1!

12:48 - Wozniacki serveste ideal si are 2-1!

12:45 - Wozniacki face rebreak si egaleaza la unu!

12:41 - Pliskova face break in startul setului secund!

12:37 - Pliskova cere o pauza de toaleta, tertip folosit adesea in tenis pentru a-ti scoate adversara din ritm.

12:34 - Wozniacki castiga magnific la tie-break si ia primul set!!! Daneza a avut 6-1, mai avea nevoie de doar un punct sa ia setul, dar Pliskova a facut 6 puncte la rand! In cele din urma, Wozniacki se impune in primul set cu 10-9! Daneza a aparat 6 mingi de set! Daca Wozniacki va castiga meciul, Simona va termina anul pe primul loc WTA!!!

12:20 - Game fara emotii castigat de Wozniacki, scorul este 6-6 si primul set se decide la tie-break.

12:15 - Wozniacki rateaza incredibil un punct foarte usor, iar Pliskova are 6-5! Presiunea se muta pe daneza acum!

12:13 - Minge de break pentru Wozniacki!

12:12 - Incepe bine Wozniacki in acest game: 30-0 si sperante pentru un break!

12:11 - Wozniacki egaleaza la cinci dupa un game in care a salvat trei mingi de set!

12:08 - Wozniacki salveaza si a treia minge! Acum serveste pentru a egala la 5!

12:06 - Wozniacki salveaza si a doua minge de set, dar Pliskova mai obtine una.

12:04 - Wozniacki salveaza prima minge de set, dar comite o dubla greseala si Pliskova mai are inca o minge de set!

12:03 - Minge de set pentru Pliskova!

11:58 - Rebreak la zero pentru Wozkiacki, care ramane in acest set cu adevarat nebun!

11:55 - Break la zero pentru Pliskova si scorul e 5-3.

11:51 - Wozniacki face rebreak!

11:47 - Pliskova face break si are 4-2.

11:38 - Plskova face 3-2 dupa un game echilibrat.

11:36 - Wozniacki salveaza doua mingi de break si egaleaza la doi! Avem un meci foarte spectaculos.

11:28 - Wozniacki revine de la 0-40, e aproape de break, dar o reluare video intoarce decizia arbitrului. Pliskova isi face in cele din urma serviciul si are 2-1.

11:21 - Wozniacki salveaza doua mingi de break si egaleaza la 1.

11:16 - Wozniacki rateaza o minge de break, iar Pliskova are 1-0. Daca jucatoarea din Cehia va pierde, Simona va incheia anul pe primul loc!

11:12 - A inceput meciul!

11:07 - Meciul va incepe cu Pliskova la serviciu.

Pliskova ocupa locul 3 in ierarhia mondiala, in timp ce Wozniacki este pe locul 6.

Scorul intalnirilor directe este 5-3 in favoarea lui Wozniacki. In acest an am avut cinci meciuri, iar scorul e 3-2 pentru Pliskova.

Daca va castiga Turneul Campioanelor, Pliskova o va intrece pe Simona Halep in clasamentul WTA.

In cealalta semifinala se intalnesc Venus Williams si Caroline Garcia, de la ora 14:30, in direct pe Ziare.com.

Meciul e televizat de Digi Sport 2.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Karolina Pliskova Caroline Wozniacki, #Karolina Pliskova Caroline Wozniacki LIVE, #Karolina Pliskova Caroline Wozniacki direct, #Karolina Pliskova Caroline Wozniacki Turneul Campioanelor , #Turneul Campioanelor