Caroline Wozniacki castiga in premiera Turneul Campioanelor

Duminica, 29 Octombrie 2017, ora 15:14
14487 citiri

Caroline Wozniacki a castigat finala Turneului Campioanelor de la Singapore, in dauna lui Venus Williams din SUA, intr-o partida in care a etalat un tenis de mare calitate, care a adus aminte de perioada in care era lidera mondiala WTA.

Scorul a fost unul relativ lejer, 6-4, 6-4, partida fiind gata dupa o ora si 30 de minute.

Primul set a fost singurul mai echilibrat din aceasta partida, cu un inceput mai strans, in care s-a jucat cap la cap si mai apoi o perioada in care s-au vazut multe breakuri, de o parte si de alta.

Caroline Wozniacki si-a asumat mai multe riscuri, a fost mai ofensiva, a intrat mai mult in teren si a castigat astfel mai multe puncte. La 5-4, pe serviciul lui Venus, daneza a facut breakul decisiv si astfel a castigat prima mansa, dupa 42 de minute.

Mansa secunda treubie spus ca pracic nu a avut istoric, Caroline conducand dupa doar 27 de minute cu un neverosimil 5-0, profitand poate si de o usoara oboseala a rivalei sale, care sambata a avut un meci mult mai greu si mai lung, de 3 seturi, cu Caroline Garcia.

Dar acest lucru s-a putut spune doar pana la 5-0, caci apoi Venus Williams a avut parte de o revenire senzationala, care a ridicat toata sala din Singapore in picioare. Patru puncte la rand a facut americanca, printre care si 2 breakuri, anuland practic avantajul urias avut de daneza pana atunci.

Totusi, la 5-4, pe serviciul lui Venus insa, ca si in primul set, Caroline a castigat in fine ultimul game, castigand in premiera Turneul Campioanelor.

O victorie care a venit la a doua finala de WTA Tour Final, dupa cea din 2010, pierduta atunci cu Kim Clijsters, aflata duminica in arena de la Singapore.

Dupa acest urias succes, sportiva din Danemarca va urca pana pe locul 3 WTA, pozitie pe care va si termina anul, cu 6015 puncte, sub Simona Halep cu 6175 si Garbine Muguruza cu 6135.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Wozniacki castiga cu un dublu 6-4!

INCREDIBILA RASTURNARE! 5-4, Venus face al doilea break si va servi acum pentru egalare. Toata lumea credea ca partida este demult jucata..

15.00: Ce revenire are Venus Williams! 3 puncte la rand si Caroline va servi din nou pentru meci, dar cu o si mai mare presiune pe umeri.

14.56: Doua puncte la rand facute de Venus, 2-5, a facut un break acum americanca, dar mai are un break de recuperat pentru a putea egala.

14.51: 1-5, Venus face probabil punctul de onoare in acest set.

14.47: Wozniacki face 5-0 si reuseste un meci cu adevarat entuziasmant.

14.44: 4-0, dublu break facut de Caroline Wozniacki, care mai are doi pasi uriasi de facut insa pentru a obtine victoria.

14.36: Este 3-0 pentru Wozniacki, care a avut totusi emotii, salvand o minge de break.

14.32: Inceput mai mult decat bun pentru daneza in aceasta mansa, face primul break si este 2-0.

14.28: 1-0 pentru Caroline, game la zero la debut de set 2.

6-4 pentru Wozniacki, inca un break facut de daneza, care a inceput mai bine si mai solid partida de la Singapore. Este abia al doilea set pe care il castiga in cariera in fata lui Venus. Sa nu uitam ca si ieri Venus a intors partida cu Caroline Garcia de la 0-1 la seturi.

14.19: Nu renunta niciodata Venus! 4-5, nici macar o sansa de set nu a avut Caroline, care nu a avut solutii in fata atacurilor extrem de puternice ale americancei.

14.16: 5-3 pentru Wozniacki, break perfect dupa un game lung si sportiva din Europa va servi pentru a incheia acest prim set. Ea l-a chemat pe tatal si antrenorul sau la o sesiune de on-court coaching, dupa 4-3.

14.09: 4-3 Wozniacki, isi face serviciul cu ceva emotii daneza.

14.05: 3-3, revine rapid in meci Venus Williams, care incepe sa atace si o face foarte bine.

14.01: Si avem si un rebreak rapid, 2-3, Venus Williams a excelat cel mai bine in defensiva in acest punct, reducand din handicap.

13.57: Vine primul break al zilei, 3-1 pentru Caroline, care intra perfect in teren, isi asuma riscuri si castiga multe puncte in acest fel.

13.50: Caroline incepe solid cu serviciul aceasta partida, este 2-1, foarte putine greseli facute de cele doua pana acum.

13.47: 1-1, egaleaza cu lejeritate Venus, care a pierdut un singur punct pe serviciu.

13.45: 1-0, game la zero bifat de Caroline Wozniacki.

Incepe partida!

13.42: Venus a bifat a 3-a finala de Turneu al Campioanelor, prima fiind castigata in 2008, la Doha, cu Zvonareva, scor 2-1. In 2009 a pierdut a doua finala jucata la rand, scor 0-2 cu Serena Williams, sora sa mai mica.

13.40: Este a doua finala pentru Caroline la Turneul Campioanelor, dupa cea din 2010, pierduta la Kim Clijsters din Belgia, cea care se afla in tribune la Singapore.

13.38: Va servi prima in joc Caroline Wozniacki.

13.37: Cele doua jucatoare au intrat in arena, are loc tragerea la sorti, in prezenta marei Chris Evert si evident a arbitrei de scaun, azi fiind aleasa sa oficieze Marija Cicak din Croatia.

Cele doua au un trecut consistent din punct de vedere al intalnirilor directe, existand 6 partide anterioare intre ele, toate fiind insa castigate de Venus:

Memphis 2007: 6-4, 6-4

Miami 2008: 6-3, 6-3

Hong Kong 2010: 6-4 (s-a jucat un singur set, fiind un meci demonstrativ)

Dubai 2014: 6-3, 6-2

Auckland 2015: 2-6, 6-3, 6-3

Miami 2015: 6-3, 7-6

Venus si Caroline nu s-au mai intalnit de 2 ani, dar este interesant de remarcat faptul ca daneza nu i-a luat decat un singur set sportivei din SUA in 6 meciuri.

Williams a castigat Turneul Campioanelor in 2008, dar in acest an nu a pus mana pe niciun trofeu WTA. Venus este locul 5, iar Caroline ocupa locul 6 mondial WTA.

Trei victorii la rand are Venus la acest Turneu, pe care l-a inceput insa foarte slab, cu un esec la Karolina Pliskova, chiar la debutul competitiei, scor 2-6, 2-6.

Partida va fi televizata pe DigiSport.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Finala Turneu Campioane live text Venus, #Finala Singapore Venus versus Wozniacki , #Turneul Campioanelor