Elina Svitolina, prima finalista de la Turneul Campioanelor

Sambata, 02 Noiembrie 2019, ora 14:30
11157 citiri

Elina Svitolina s-a calificat, sambata, in finala Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China).

Campioana de anul trecut a avansat in ultimul act dupa ce adversara sa din semifinale, elvetianca Belinda Bencic, a abandonat in setul trei.

5-7, 6-3, 4-1 a fost scorul in momentul in care Bencic, accidentata la piciorul drept inca din primul set, a hotarat ca nu mai are rost sa continue.

E cea de-a patra victorie din tot atatea meciuri jucate la acest turneu pentru tenismena din Ucraina.

In finala, Elina Svitolina o va intalni pe castigatoarea semifinalei dintre Ashleigh Barty si Karolina Pliskova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Belinda Bencic si Elina Svitolina, din semifinalele Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China).

Desfasurarea intalnirii:

Belinda Bencic - Elina Svitolina 7-5, 3-6, 1-4 abandon

14:29 - Belinda Bencic abandoneaza la 1-4 in setul decisiv.

14:22 - Bencic continua sa acuze probeleme medicale, iar Svitolina incepe bine si setul trei.

14:13 - Un nou break izbutit de Svitolina, care trimite semifinala in set decisiv.

14:03 - Svitolina reuseste breakul si se distanteaza la 4-2 in setul secund.

13:47 - Elvetianca acuza dureri la piciorul drept, la care a primit ingriji in finalul primului set.

13:39 - Svitolina deschide setul doi cu un break.

13:34 - Belinda Bencic inchide isi adjudeca primul set cu 7-5.

13:06 - Rebreak reusit de ucraineanca.

13:01 - Bencic face breakul si se distanteaza la 4-2.

12:53 - Inceput echilibrat de partida, iar scorul e 2-2 dupa primele patru game-uri, in care n-am avut niciun break.

ora 12:40 - A inceput partida.

INFO: Belinda Bencic a terminat pe locul doi in Grupa Rosie, in timp ce Elina Svitolina a castigat Grupa Violet, cu trei victorii din tot atatea meciuri.

INFO: In cealalta semifinala se vor intalni Ashleigh Barty si Karolina Pliskova.

Turneul Campioanelor e ultima competitie WTA din acest an.

Certifictul verde va fi introdus temporar, după o perioadă de trei săptămâni de creștere consecutivă a numărului de cazuri, a anunțat miercuri, 8 decembrie, ministrul Sănătății,...
Primăriile care nu au contract de salubrizare pe colectare selectivă a deșeurilor vor fi amendate. Ministrul Mediului amenință și cu plângeri penale
Aproximativ 700 de localităţi din țară nu au contract pentru colectarea selectivă a deşeurilor, a anunțat miercuri, 8 decembrie, ministrul Mediului, Tanczos Barna. Acesta a amintit că...