Svitolina castiga cu emotii un meci fara miza la Turneul Campioanelor

Vineri, 01 Noiembrie 2019, ora 14:50
24404 citiri

Elina Svitolina si-a continuat parcursul perfect de la Turneul Campioanelor si a obtinut a treia victorie din faza grupelor.

Sportiva din Ucraina a invins-o mult mai greu decat se astepta pe americanca Sofia Kenin, scor 7-5, 7-6.

Chiar daca era calificata in semifinale dupa primele doua etape si stia ca o asteapta un meci dificil, sambata, cu Belinda Bencic, Svitolina a tras din greu pentru victorie.

In fata ei s-a aflat Sofia Kenin, a doua rezerva de la Shenzhen, intrata in competitie abia acum, dupa retragerea Biancai Andreescu si fara sanse de calificare.

Doua ore si 12 minute a durat intalnirea de vineri si sunt sanse mari ca Svitolina sa sufere teribil maine, in semifinale.

A fost pana la urma o partida spectaculoasa, in care Svitolina a reusit sa se impuna fiind mai calma in momentele importante ale jocului.

Sofia Kenin - Elina Svitolina 5-7/ 6-7

14:50 - Ucraineanca obtine si a treia victorie din grupe dupa ce s-a impus la tie-break in setul al doilea.

14:34 - Svitolina are minge de meci, o rateaza si Kenin trimite partida in tie-break.

14:30 - Svitolina revine si conduce cu 6-5.

14:20 - Avantaj pentru Kenin, care poate trimite setul in decisiv.

13:57 - Setul secund este si el echilibrat, cele doua mergand cap la cap cu serviciul.

13:30 - Mai greu decat se astepta Svitolina reuseste sa se impuna in primul set!

13:05 - Svitolina revine excelent si egaleaza la trei.

12:49 - O mica surpriza la Shenzhen, Kenin reusind breakul.

12:40 - Incepe partida cu Svitolina la serviciu.

12:30 - Suntem pregatiti de meci, jucatoarele sunt si ele gata.

INFO: Kenin este la primul meci la Turneul Campioanelor, ea inlocuind-o pe Bianca Andreescu, retrasa dupa etape din cauza unei accidentari.

INFO: Partida nu are nicio miza certa, Svitolina fiind deja calificata in semifinala, iar Kenin neavand sanse de a ajunge acolo.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Svitolina Kenin Turneul Campioanelor, #Turneul Campioanelor rezultate , #Turneul Campioanelor