Marius Copil, invins in primul tur la Wimbledon

de Florin Necula
Joi, 30 Iunie 2016, ora 14:00

Marius Copil a fost eliminat, joi, in primul tur al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, fiind invins in patru seturi de francezul Lucas Pouille, scor 4-6, 6-4, 4-6, 1-6, intr-un meci inceput miercuri si intrerupt din cauza ploii.

Copil, singurul roman pe tabloul de simplu masculin, a pierdut primul set, scor 6-4, dar a reusit sa revina si sa il castige pe al doilea cu acelasi scor.

La 1-0 pentru francez, in setul al treilea, meciul a fost intrerupt din cauza ploii si a fost reluat joi, cand Pouille a reusit sa castige identic, scor 6-4.

Copil a cazut practic in setul 4, pierzand primele 5 game-uri consecutiv, in mai putin de un sfert de ora. Romanul n-a mai putut redresa situatia si s-a vazut invins, scor 6-1 in setul 4.

Marius Copil - Lucas Pouille 4-6, 6-4, 4-6, 1-6

14:00 - Game, set si meci pentru Pouille!

13:57 - Game la zero reusit de roman. Urmeaza francezul la serviciu.

13:55 - 5-0 pentru francez, Copil a cazut complet in acest set. Urmeaza din nou la serviciu, pentru ramanerea in meci. A castigat doar 5 puncte in acest set!

13:50 - Copil urmeaza la serviciu, la 3-0 pentru Pouille. Romanul are neaparat nevoie sa isi castige game-ul.

13:46 - Un nou break al francezului, care are un debut perfect de set si conduce cu 2-0.

13:40 - Pouille realizeaza primul break si castiga setul al treilea! Copil este condus cu 2-1 la seturi.

13:36 - Niciunul dintre cei doi nu se apropie macar de realizarea vreunui break. Pouille are 5-4 si urmeaza Copil la serviciu.

13:24 - Fiecare jucator isi face serviciul, francezul are 3-2.

13:13 - Romanul incepe cu dreptul aceasta zi, egaland la 1 in al treilea set.

13:10 - A inceput partida, cu Copil la serviciu!

INFO: Partida ar trebui sa inceapa de la ora 13:10, daca vremea rea nu va impiedica acest lucru, asa cum s-a intamplat cu numeroase partide in ultimele zile.

Iata care este prognoza meteo pentru astazi, la Wimbledon

INFO: Sportivul roman, in varsta de 25 de ani, ocupa locul 174 in clasamentul ATP si a evoluat in calificari la Openul englez. Pouille, de cealalta parte, este cap de serie numarul 30.

INFO: Cei doi nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul profesionist.

Meciul lui Marius Copil din primul tur a fost oprit din cauza ploii, in setul al treilea, miercuri, dupa ce anterior fusese amanat si marti.