Modificare istorica la Wimbledon

Vineri, 19 Octombrie 2018, ora 13:19
5986 citiri

Wimbledonul nu va mai fi la fel, dupa ce All England Lawn Tennis Cluj (AELTC) a efectuat o modificare importanta in formatul meciurilor din cadrul Grand Slam-ului britanic.

Astfel, meciurile ajunse in setul decisiv nu se vor mai disputa la infinit, pana cand un tenismen se distanteaza la doua game-uri, ci pana la scorul de 12-12.

Daca se va ajunge la acel scor, meciul va fi decis la tie-break!

"Am luat decizia dupa analiza meciurilor din ultimii 20 de ani si consultari cu jucatorii si oficialii", se arata intr-un comunicat al organizatorilor.

La editia din acest an a Wimbledonului, semifinala dintre Kevin Anderson si John Isner a durat nu mai putin de 6 ore si 36 de minute, fiind castigata de sud-african in setul decisiv cu 26-24.

De altfel, Wimbledonul a dat si cel mai lung meci din istorie: John Isner vs Nicolas Mahut, disputat pe durat a 3 zile in 2010 si incheiat cu scorul de 70-68 in setul decisiv.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...