Cel mai lung meci de tenis din istorie: se intampla la Wimbledon in urma cu 11 ani VIDEO

Joi, 24 Iunie 2021, ora 15:14

In urma cu fix 11 ani s-a desfasurat cel mai lung meci din istoria tenisului, cel dintre americanul John Isner si francezul Nicolas Mahut.

Partida s-a disputat in 2010, in primul tur la Wimbledon. Dupa 11 ore si minute de joc, John Isner s-a impus cu 6-4, 3-6, 6-7, 7-6, 70-68, partida care s-a intins pe parcursul a trei zile.

Ce romanca e la un pas de tabloul principal

John Isner: "De cate ori ma gandesc la acel meci, imi vine in minte scorul din setul decisiv, 70-68. Parca am fi jucat baschet".

Nicolas Mahut: "Mie tot nu-mi vine sa cred ca am pierdut. Dar a fost maim ult decat un meci, a fost ceva incredibil. Lumea ma tine minte maim ult pentru asta".

Urmareste Ziare.com pe Facebook   si  pe Instagram   Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.