Debut infernal pentru Monica Niculescu la Wimbledon. Romanca a avut in fata o super-favorita. Cum s-a incheiat meciul

Luni, 28 Iunie 2021, ora 16:26
5679 citiri
Monica Niculescu

Editia 2021 a turneului de Grand Slam de la Wimbledon a debutat luni la Londra, trei tenismene din Romania aflandu-se in programul primei zile de concurs.

Luni, de la ora locala 11.00 (13.00, la Bucuresti) ar fi trebuit sa inceapa meciurile din prima zi a infruntarilor de pe tablourile principale ale turneului de la Wimbledon, al treilea grand slam al anului, dar acestea au fost amanate din cauza ploii.

Totusi, Monica Niculescu, locul 191 WTA, venita din calificari, a inceput meciul cu Arina Sabalenka din Belarus, locul 4 WTA si cap de serie numarul 2, din primul tur al competitiei, deoarece partida a fost programata, de la ora 15.00, pe terenul numarul 1, care are acoperis, la fel ca arena centrala.

Dupa un meci care a durat o ora si 17 minute, Sabalenka s-a impus fara mari probleme, scor 6-1, 6-4.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, scor 6-1, 6-4 pentru Sabalenka.

*5-4 pentru Sabalenka, set mai bun facut de Monica.

*4-1 Sabalenka.

*3-0 in setul doi, meciul pare jucat.

*Primul set se incheie dupa numai 30 de minute, 6-1 pentru jucatoarea din Belarus.

*5-1 pentru Sabalenka, Niculescu a spart gheata pe tabela.

*5-0, Monica nu are replica.

*Sabalenka porneste in forta si conduce cu 3-0 in primul set.

UPDATE - Programat la ora 13.00, debutul turneului de la Wimbledon este amanat din cauza conditiilor meteo nefavorabile, astfel ca si meciurile jucatoarelor din Romania vor fi decalate in mod corespunzator.

Astfel, de la ora 15.00, Monica Niculescu (193 WTA) va da piept cu una dintre marile favorite, Aryna Sabalenka din Belarus (4 WTA si cap de serie numarul 2). Meciul e programat pe terenul numarul 1, unul acoperit, astfel ca nu e afectat de ploaie.

De la aceeasi ora va evolua si Irina Begu (79 WTA), in duelul cu Katie Volynets (SUA, 200 WTA), o jucatoare venita din calificari.

Dupa ora 19.00, intr-unul dintre cele mai atragatoare meciuri ale zilei, Mihaela Buzarnescu (161 WTA) o va avea in fata pe americanca Venus Williams (112 WTA).

Programul de marți la WTA Miami. Trei românce intră în turneu, în frunte cu Simona Halep. Orele de start
Organizatorii turneului WTA 1000 de la Miami au anunțat programul zilei de marți, în care se vor disputa primele meciuri din runda inaugurală pe tabloul principal. Astfel, Simona Halep o va...
Principală favorită, Monica Niculescu s-a oprit în semifinale la turneul din SUA
Perechea româno-rusă Monica Niculescu/Irina Hromaceva a fost învinsă de cuplul Sara Errani (Italia)/Tereza Mihalikova (Slovacia), cu 6-4, 6-3, vineri, în semifinalele probei de dublu din...