Performanță remarcabilă pentru grecul Stefanos Tsitsipas

Miercuri, 23 Februarie 2022, ora 10:49
2613 citiri
Stefanos Tsitsipas FOTO facebook

Grecul Stefanos Tsitsipas (23 ani) a obţinut a 200-a sa victorie în circuitul profesionist de tenis, devenind cel mai tânăr jucător care reuşeşte această performanţă, după ce l-a învins în două seturi, 7-6 (9/7), 7-6 (7-4), pe sârbul Laszlo Djere, într-un meci din primul tur al turneului ATP de la Acapulco (Mexic), disputat în noaptea de marţi spre miercuri.

Tsitsipas, numărul 4 mondial, este primul tenisman născut după 1998 care atinge bariera de 200 de victorii în ATP Tour. El a avut nevoie de 2 ore şi 15 minute pentru a se impune în faţa lui Djere, iar în turul următor îl va înfrunta pe americanul JJ Wolf, venit din calificări, care a dispus cu 3-6, 7-6 (7), 6-2 de italianul Lorezo Sonego, după ce a salvat o minge de meci în setul secund.

De menţionat că Stefanos Tsitsipas a obţinut cele 200 de victorii în doar 299 de meciuri.

Jucătorul cu cele mai multe victorii în era Open este americanul Jimmy Connors (1.274), urmat de elveţianul Roger Federer (1.251), cehul Ivan Lendl (1.068), spaniolul Rafael Nadal (1.038) şi sârbul Novak Djokovic, actualul lider al clasamentului mondial (990), argentinianul Guillermo Villas (951) şi românul Ilie Năstase (905).

Turneul lui Țiriac de la București, desființat de un jucător: ”E de neînțeles că rămâne...”
Tenismanul maghiar Marton Fucsovics a câştigat titlul în proba de simplu a turneului Ţiriac Open (ATP 250), găzduit de baza sportivă Năstase/Marica din Capitală şi dotat cu premii totale...
Tenismenul care a dat lovitura în ATP, după 7 finale majore pierdute: ”A meritat așteptarea”
Casper Ruud a reuşit să îşi ia revanşa în mod convingător duminică, la Barcelona Open Banc Sabadell, unde l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-5, 6-3. În urmă cu o...