Turul Franței 2022 a început cu o mare surpriză: “Îmi explodează mintea!”

Vineri, 01 Iulie 2022, ora 21:38
2711 citiri
Yves Lampaert

Belgianul Yves Lampaert (Quick-Step) a câştigat, vineri, prima etapă Turului Franţei, un contratimp individual desfăşurat la Copenhaga.

Pe locul doi s-a clasat tot un belgian, Wout van Aert (Jumbo-Visma), iar pe trei a terminat slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

“Îmi explodează mintea. Mă gândeam că o clasare în top 10 ar fi grozavă, iar acum i-am învins pe cei mai buni ciclişti din lume. Sunt doar fiul unui fermier din Belgia. Nu mă aşteptam niciodată la asta”, a declarat Lampaert.

Etapa a doua va avea loc sâmbătă, pe distanţa de 199 de kilometri, între Roskilde şi Nyborg.

Formula 1 s-a întors în China. Surpriză în calificările pentru proba de sprint
Pilotul britanic Lando Norris (McLaren) va pleca din pole position în cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Chinei, programată sâmbătă pe circuitul de la Shanghai....
Cine e ungurul care a dat lovitura la ATP Țiriac Open. Cea mai mare surpriză a turneului de la București
Turneul de tenis Ţiriac Open (ATP 250), care se desfășoară la Baza Sportivă Năstase/Marica din Capitală, în perioada 15-21 aprilie, a consemnat joi cea mai mare surpriză de până în...