Unirea Urziceni, eliminata de Liverpool din Europa League

Joi, 25 Februarie 2010, ora 21:51
5592 citiri

Unirea Urziceni a fost eliminata din Europa League, micuta formatie din Baragan fiind invinsa si returul de pe teren propriu cu Liverpool, scor 1-3.

Campioana Romaniei a inceput returul cu o atitudine schimbata radical fata de cea arata pe Anfield. Ialomitenii au fost mult mai prezenti in atac, Frunza ratand o mare ocazie inca din minutul 2. Liverpool a replicat insa imediat, Gerrard intinzandu-l pe Arlauskis un minut mai tarziu.

Unirea a continuat sa evolueze bine si curajos, iar tupeul romanilor a fost rasplatit in minutul 19, atunci cand Bruno Fernandes a profitat de o gafa defensiva si a marcat cu o lovitura de cap.

Din pacate pentru romani, imediat dupa gol au primit o lovitura decisiva, capitanul Galamaz accidentandu-se grav in urma unui duel banal. Fara cel mai bun fundas, Urziceniul s-a clatinat serios si inevitabilul s-a produs. Defensiva a balbait un balon care a fost respins aiurea si, de la marginea careului mare, jucatorul lui Liverpool a marcat un gol de toata frumusetea.

Ialomitenii n-au cazut si au revenit in atac, fiind chiar foarte aproape de a marca in minutul 37, Insua "ratand" de putin un autogol. Cu 5 minute inainte de finalul primei parti o noua eroare a apararii i-a permis lui Ryan Babel sa inscrie golul de 2-1 pentru Liverpool, naruind astfel sperantele romanilor.

Unirea Urziceni a inceput in forta si repriza secunda, insa sutul lui Apostol, din interiorul careului, s-a dus doar in plasa laterala. Din acest moment englezii au preluat conducerea jocului si, dupa doua ocazii consecutive ratate, Steven Gerrard a inscris pentru 1-3 in minutul 57. Din nou a fost vorba de o eroare defensiva, Benayoun distrandu-se cu fundasii ialomitenilor inainte de a pasa decisiv.

Pana la final cei de la Liverpool au incercat sa-si conserve energia, jucand inteligent, in timp ce Unirea a atacat in stilul bine cunoscut, avand chiar cateva oportunitati de a reduce din diferenta.

Scor final, Unirea Urziceni - FC Liverpool 1-3 (0-1 in tur).

Partida de pe stadionul "Steaua" a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

INFO: Spectatorii romani ii aplauda pe "ultrasii" britanici care canta imnul lui Liverpool.

Min.86 Pepe Reina respinge ireal sutul bun trimis de Bilasco.

Min.85 Unirea incearca sa mai marcheze cel putin un gol, insa Liverpool joaca foarte bine in acest final de meci.

Schimbare Liverpool: Aurelio intra in locul lui Benayoun.

Min.68 Maftei trimite un sut-centrare ce se scurge prin fata portii lui Reina.

Schimbare Livepool: Kyrgiakos intra in locul accidentatului Skrtel.

Ultima schimbare Unirea: Semedo intra in locul lui Onofras.

Schimbare Liverpool: Iese Carragher si intra Kelly.

Min.57 GOOL LIVERPOOL !!! Benayoun a trecut ca prin branza prin defensiva ialomitenilor, a pasat scurt la Gerrard iar acesta a marcat cu un sut puternic.

Schimbarea Unirea: Ricardo intra in locul lui Paraschiv.

Min.53 Arlauskis respinge in corner un balon trimis bine de Gerrard, din lovitura libera.

Min.51 Gerrard trage bine din afara careului mare, putin pe langa poarta.

Min.49 Apostol are o buna ocazie de gol, insa sutul sau se duce in plasa laterala.

A inceput repriza a doua!

Finalul primei reprize !!!

Min.45+2 Inca o ocazie pentru Unirea! Sutul lui Onofras, din interiorul careului, trece insa pe langa poarta.

Min.43 Frunza incearca un sut de la distanta, insa balonul trece departe de poarta.

Min.40 GOOOL LIVERPOOL !!! Babel marcheaza dupa o noua eroare a defensivei campioanei Romaniei.

Min.40 Liverpool a fost in corzi in ultimele minute, Unirea masandu-i pe englezi in propriul careu.

Min.38 Reina se intinde serios la sutul lui Paduretu.

Min.37 Mare ocazie pentru Unirea! Insua este aproape de autogol, insa Liverpool are noroc, balonul trecand foarte aproape de poarta.

Min.35 Onofras suteaza de la 17 metri, dar balonul este blocat

Min.33 Fernandes primeste un cartonas galben.

Min.32 O noua balbaiala defensiva a ialomitenilor ce putea sa-i coste.

Min.30 GOOOL LIVERPOOL !!! Mascherano egaleaza cu un sut violent, de la 20 de metri, profitand si de o eroare a lui Arlauskis!

Min.28 Onofras este avertizat cu cartonas galben.

Schimbare Unirea: Iese Galamaz, accidentat, si intra Mehmedovici.

Min.26 Galamaz revine pa gazon schiopatand.

Min.24 Capitanul Unirii, Galamaz, s-a accidentat in urma unui duel banal cu Skrtel si solicita schimbarea.

Min.22 Bilasco este lansat din nou in adancime, dar de aceasta data Reina iese bine.

Min.20 Babel vede un cartonas galben.

Min.19 GOOOOOOOOOOOL UNIREA !!! Bruno Fernandes profita de o gafa in defensiva englezilor si fructifica o lovitura de la colt!

Min.18 Onofras a fost lansat excelent in adancime, a preluat bine, insa a fost in cele din urma blocat.

Min.15 Liverpool a pus usor-usor stapanire pe balon si domina.

Min.10 Unirea Urziceni practica un joc foarte bun in acest debut de meci.

INFO: Aproximativ 25.000 de spectatori urmaresc aceasta intalnire.

Min.3 Arlauskis scoate foarte bine sutul violent trimis de Gerrard.

Min.2 Mare ocazie pentru UNIREA! Frunza a sutat formidabil, de la 18 metri, putin peste transversala!

Min.1 A inceput meciul, Unirea a avut lovitura de start!

Unirea: Arlauskis - Maftei, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu - Paduretu, Paraschiv, Apostol - Onofras, Frunza - Bilasco

Rezerve: Tudor, Memedovic, Rusescu, Nicu, Semedo, Rocardo, Marinescu

Antrenor: Ronny Levy

Liverpool: Reina - Carragher, Agger, Skrtel, Insua - Lucas, Mascherano - Benayoun, Gerrard, Babel - Ngog

Rezerve: Cavalieri, Aquilani, Torres, Fabio Aurelio, Kyrgiakos, Kuyt, Kelly

Antrenor: Rafael Benitez

Arbitru: Stefan Johannesson (Suedia)

Asistenti: M.Sjoblom, P.Martinsson (Suedia)

Arbitri aditionali: Ingvarsson, Strombergsson (Suedia)