Duminica se decide campioana in Liga I

Duminica, 24 Mai 2009, ora 08:23
1137 citiri

Momentul adevarului a venit pentru Unirea Urziceni si Dinamo. Dupa ce au mers cap la cap aproape tot sezonul, celor doua formatii se vor intalni duminica seara la Urziceni, intr-un meci care va decide titlul.

Miza meciului este una imensa. Pe langa participarea in grupele Ligii Campionilor, unde vor lua contact cu fotbalul adevarat, fotbalistii celor doua echipe vor baga in conturile cluburilor cel putin 10 milioane de euro.

Din acest motiv, dinamovistii, chiar daca vor juca pe o echipa "munictoreasca", asa cum a caracterizat-o Vasile Turcu, nu isi vor asuma nici un risc, iar Mircea Rednic a pregatit o tactica defensiva, pe contraatac.

De asemenea, tehnicianul formatiei din Stefan cel Mare a incercat sa isi motiveze proprii jucatori, spunand ca va plati din propriul buzunar o prima de 20 de mii de euro in cazul unei victorii.

Pana la ora meciului, Mircea Rednic va avea de rezolvat inca o dilema. Cum Dolha a revenit, iar Matache a avut evolutii foarte bune, Rednic trebuie sa se gandeasca pe cine titularizeaza. Momentan, favorit este Matache.

De cealalta parte, Dan Petrescu si-a criticat jucatorii pentru ca nu au fost concentrati la antrenamentele din aceasta saptamana si se teme ca acestia sa nu se considere deja cu "sacii in caruta".

Partida de la Urziceni va fi transmisa in format LIVE Text de site-ul ziare.com, de la ora 20:30.

FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...