Unirea Urziceni invinge Gloria si revine la conducerea Ligii I

Luni, 30 Noiembrie 2009, ora 21:50
1793 citiri

Unirea Urziceni a invins luni seara formatia Gloria Bistrita, scor 2-0, in cadrul etapei a 15-a a Ligii I.

Gazdele au trecut la conducerea partidei inca din minutul 8, Semedo preluand superb o pasa a lui Onofras pentru a inscrie cu stangul la coltul scurt. Cu trei minute mai devreme, Bilasco a trimis in bara un sut puternic din marginea careului.

Acelasi Semedo a trecut pe langa cel de-al doilea gol in minutul 38, fiind imitat de Bilasco, in minutul 39, si Onofras in minutul 44.

Repriza secunda a inceput cum nu se poate mai prost pentru ardeleni, Lucian Sanmartean fiind eliminat in minutul 49 pentru doua galbene luate in doar doua minute.

Asa cum era de asteptat, jocul s-a mutat in totalitate in jumatatea Gloriei Bistrita, Semedo si Varga, amenintand in permanenta poarta oaspetilor, pentru ca Bilasco sa inchida tabela cu sase minute inainte de final.

Cu cele 3 puncte obtinute, Unirea Urziceni devine cel de-al cincilea lider al clasamentului Ligii I, fiind la egalitate de puncte cu FC Timisoara, CFR Cluj, Steaua si FC Vaslui.

Bistritenii raman pe locul 17 cu un total de 12 puncte, cu doua mai mult decat "lanterna rosie" Ceahlaul Piatra Neamt.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...