Otelul lui Dorinel invinge Urziceniul si ramane lider in Liga 1

Sambata, 09 Aprilie 2011, ora 16:48
1760 citiri

Otelul Galati, echipa pregatita de Dorinel Munteanu, a castigat partida cu Unirea Urziceni, din etapa a 25-a a Ligii 1, scor 3-0, si ramane pe primul loc in clasamentul Ligii 1.

Galatenii au inceput partida in ofensiva, onorandu-si statutul de lideri ai Ligii 1 si favoriti ai intalnirii. Silviu Ilie a fost foarte aproape de a deschide scorul in minutul 8, insa reluarea, din centrarea lui Ibeh, s-a dus in transversala.

Ibeh s-a revansat doar doua minute mai tarziu, cand a reluat in plasa o centrare trimisa de Iorga.

Ialomitenii au replicat imediat, Raul Rusescu trecand pe langa egalare in minutul 12, dupa o actiune personala de toata frumusetea. Minutul 34 a adus si cea mai controversata faza a meciului. Paduretu profita de o greseala a lui Sarghi si scapa spre poarta adversa, insa galateanul revine si il faulteaza.

Surprinzator, arbitrul nu acorda nici macar fault, asa ca Otelul scapa de eliminare.

Partea secunda a inceput ceva mai slab, jocul celor doua formatii fiind afectat de vantul care a suflat puternic. Totusi, in minutul 68 Otelul trece din nou pe langa gol, sutul lui Iorga lovind doar bara portii lui Curca.

Iorga a marcat pana la urma in minutul 75, la capatul unui contraatac, in timp ce Punosevac a inchis tabela in prelungiri. Scor final, Unirea Urziceni - Otelul 0-3.

Echipele:

Unirea Urziceni: Curca - Mustata, Mera, Teusa, Lupu - Blay, Apostol, Paduretu, Toba - Patras, Rusescu.

Rezerve: Cernea, Tosca, Senin, Mihalcea, Muzac, Al. Paduretu, Scarlatescu.

Otelul: Grahovac - Rapa, Sg. Costin, Sarghi, Salageanu - Iorga, Giurgiu, Neagu, S. Ilie - Pena, Ibeh.

Rezerve: Branet, Miselaricu, Punosevac, Cojoc, Filip, Bus, Borbely.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#Otelul victorie Unirea Urziceni, #Otelul lider Liga 1, #Urziceni invinsa Otelul , #stiri Unirea Urziceni