Universitatea Cluj - UTA, a doua semifinală a Cupei României. Echipa calificată a avut un singur șut pe poartă

Joi, 27 Aprilie 2023, ora 21:28
2523 citiri
Universitatea Cluj a învins UTA în semifinale

Echipa Universitatea Cluj a învins joi, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia UTA Arad şi s-a calificat în finala Cupei României.

Arădenii au avut un gol înscris de Postolachi şi anulat pentru fault în atac, în minutul 15. În minutul 34 arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalti după consultarea VAR, la un fault al lui Ubbink la Remacle. Dan Nistor a executat şi a înscris în minutul 41. A fost singurul şut pe poartă al echipei clujene.

Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României, care se va disputa la Sibiu, iar ca adversară o va avea pe Sepsi Sf. Gheorghe.

După ce arbitrul Horia Mladinovici a fluierat finalul partidei s-au produs incidente între jucătorii celor două echipe, iar Chipciu a primit al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu.

U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic (Piţian 75), Miron, Goranov (I. Filip 71) - Bic, G. Simion - Chipciu, Remacle (Fl. Ilie 72), Nistor – Thiam. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

UTA ARAD: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş (Hoxhallari 61), Aly Abeid - Roger, P. Anton (Batha 67), Ubbink - R. Pop (Şteau 81), Postolachi (Keseru 61), Otele (Cascini 81). ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Chipciu 48, Oancea 65, Bic 90+5 / Hoxhallari 80

Arbitri: Horia Mladinovici - Daniel Mitruţi, Ferencz Tunyogi

Arbitri VAR: Istvan Kovacs - Andrei Constantinescu

Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...