Care sunt semifinalele Cupei României. S-au tras la sorți meciurile

Joi, 24 Februarie 2022, ora 12:16
2348 citiri
Universitatea Craiova. Foto: Facebook / Universitatea Craiova

Sepsi Sfântu Gheorghe - CS Universitatea Craiova şi FC Voluntari - FC Argeş sunt meciurile din semifinalele Cupei României, s-a stabilit, joi, după tragerea la sorţi care a avut loc la Casa Fotbalului.

Jocurile din cadrul semifinalelor se desfăşoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur. Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iunie 2021, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute.

În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare, în conformitate cu Legile Jocului.

Jocurile din cadrul semifinalelor Cupei României vor avea loc astfel: turul în perioada 19-21 aprilie, iar returul competiţiei va fi în perioada 10-12 mai, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Cutremur în fotbalul românesc. Un jucător de top a fost prins dopat
Cosmin Matei, mijlocașul de 32 de ani al lui Sepsi, ar fi fost depistat pozitiv după eșecul suferit de covăsneni cu Universitatea Craiova, meci disputat pe 4 februarie 2024. Fotbalistul ar...
Verdictul lui Adrian Porumboiu după FCSB - Sepsi: „Cu permisiunea dumneavoastră o să spun ceva...”
FCSB a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (2-1), duminică seara, pe Arena Naţională, în prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal. Liderul a deschis scorul...
#Universitatea Craiova, #Cupa Romaniei meciuri program, #sepsi , #rezultate cupa romaniei