Craiova se califica in turul III preliminar din Europa League dupa un duel nebun cu Honved

Joi, 01 August 2019, ora 22:35
27328 citiri

Universitatea Craiova s-a calificat in turul III preliminar al Europa League dupa un duel nebun cu ungurii de la Honved.

Oltenii au obtinut calificarea cu mari emotii, avand nevoie de penaltiuri pentru a obtine biletele pentru faza urmatoare a competitiei.

Dupa 0-0 in turul de la Budapesta, cei de la Craiova porneau ca mari favoriti in returul de pe "Oblemenco", insa realitatea din teren a fost alta.

Desi au dominat copios in fata unui adversar care a avut ca unic scop apararea, elevii lui Papura au fost rareori cu adevarat periculosi.

Cea mai mare ocazie a partidei a fost irosita de Cicaldau in debutul partii secunde, acesta lovind bara cu un sut puternic din lovitura libera.

Fara gol marcat in cele 180 de minute ale dublei manse s-a intrat in prelungiri, acolo unde nu s-a intamplat nimic notabil pana spre final.

In minutul 119 nervii au cedat din nimic, Qaka lovind un adversar si provocand un meleu in care s-au implicat mai multi fotbalisti. Arbitrul de centru a urmarit incidentele pana cand a fost lovit de o petarda aruncata din tribune.

Afectat serios, "centralul" a suspendat jocul 40 de minute si, pana la urma, i-a cedat fluierul rezervei sale, care a reluat partida si a trimis soarta calificarii la loteria penaltiurilor.

Acolo Pigliacelli a fost eroul gazdelor, goalkeeperul italian aparand trei lovituri de la 11 metri si calificand Craiova in turul III preliminar al Europa League, acolo unde o asteapta o "dubla" de foc cu AEK Atena.

Desfasurarea meciului:

PELANTIURI

• RATARE HONVED! Bano-Szabo nu il invinge pe Pigliacelli! Craiova e in turul III!
  • GOOOL CRAIOVA! Cicaldau inscrie si Craiova e aproape calificata!
  • GOL HONVED! Ngog marcheaza de la 11 metri!
  • GOOOL CRAIOVA! Fortes inscrie!
  • RATARE HONVED! Apara Pigliacelli in fata lui Batik!
  • GOOL CRAIOVA! Ionita inscrie!
  • RATARE HONVED! Kamber suteaza incredibil de slab si Pigliacelli retine!

Min.120 Final! Vom avea penaltiuri!

Min.119 Se reia partida! Jucatorii lui Honved paseaza in propria jumatate asteptand fluierul de final si penaltiurile. Se huiduie copios din tribune.

INFO: Mai trec minute bune si arbitrul de rezerva isi face aparitia pe gazon. Stim sigur ca meciul se va relua in acest moment.

INFO: Stadionul erupe la anuntul ca partida se va relua pana la urma.

INFO: Jucatorii sunt chemati in zona tunelului de acces la vestiare si sunt sanse ca partida sa fie oprita. "Centralul" a plecat de pe teren, asistentii sai raman insa pe gazon. Sunt mai bine de 20 de minute de pauza si nu stim ce se va intampla.

INFO: Arbitrul de rezerva, Jamie Robinson, preia pana la urma fluierul si cartonasele si se pare ca partida va continua pana la urma. Nu avem totusi un anunt oficial pana acum.

INFO: Momente confuze. Arbitrul de rezerva se reechipeaza, iar la margine observatorii folosesc telefoanele mobile.

INFO: Partida se va relua, insa "centralul" Hunter va iesi pe margine. Arbitrul de rezerva se pregateste sa conduca acest meci pe final.

INFO: Arbitrii si observatorii discuta indelung la marginea terenului. Momentan nu se stie daca partida va mai continua sau daca oltenii vor fi eliminati la "masa verde".

INFO: Dupa ce a primit ingrijiri medicale din partea echipajului de pe ambulanta arbitrul de centru se ridica si pare ca si-a revenit. Urmeaza sa anunte daca partida va continua.

Min.119 INCIDENTE GRAVE la Craiova! Jucatorii se iau la bataie, iar din tribune este aruncata o petarda. Aceasta explodeaza langa arbitru si acesta pare ca si-a pierdut cunostinta. Ambulanta intervine si meciul e suspendat!

Min.115 Ne indreptam spre loteria penaltiurilor, cele doua echipe nefiind capabile sa inscrie.

Min.110 Barbut pleaca pe contraatac, dar este singur si pierde balonul.

Min.106 - Incepe a doua repriza suplimentara.

___________________________

Min.105+1 - Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.105+1 - Fortes reia pe langa poarta.

Min.103 - Ne indreptam spre a doua repriza suplimentara fara gol marcat.

Min.98 - Panica in careul Craiovei, insa balonul trece peste transversala.

Min.93 - Schimbare Craiova: Uriasul Fortes este trimis in teren

Min.91 - Incepe prima repriza suplimentara

___________________

Min.90+5 Moutari lufteaza incredibil in careul oltenilor si timpul regulamentar se incheie. Vom avea prelungiri!

Min.90 Cinci minute suplimentare si ne indreptam spre prelungiri.

Min.85 Sut slab al lui Ionita din pozitie buna.

Min.80 - Batik reia cu capul putin pe langa poarta Craiovei,

Min.71 - Incepe sa se ingroase gluma pentru olteni, care nu pot marca in fata unei echipe

care nu face altceva decat sa se apere.

Min.63 - Schimbare Craiova: Ionita intra in locul lui Vatajelu.

Min.58 - Briceag suteaza mult peste poarta din lovitura libera.

Min.53 - Sut de la distanta al lui Briceag, dar nu ii pune probleme portarului advers.

Min.48 - BARA Craiova! Cicaldau ia la tinta bara portii maghiarilor din lovitura libera!

Min.46 - Incepe repriza secunda.

_____________________________

min.45+7 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+5 - Sutul lui Bancu e blocat in ultimul moment de Lovric.

min.45 - Vor fi 7 minute de prelungire pentru aceasta prima repriza.

min.39 - Lefkovits a avut nevoie de interventia salvarii, dupa ce si-a pierdut cunostinta pe

teren. Locul lui va fi luat de Berla.

min.35 - Portarul maghiarilor, Lefkovits, se accidenteaza la o saritura si cere schimbarea.

min.33 - Kukoc vede si el cartonasul galben, dupa un fault asupra lui Roman.

min.31 - Mateiu suteaza de la distanta, iar Lefkovits se intinde serios pentru a respinge.

min.30 - Actiune periculoasa de atac a oltenilor, incheiata cu un sut slab al lui Barbut

dintr-o pozitie buna.

INFO: Ceva tensiuni in tribune intre fanii maghiari si fortele de ordine.

min.24 - Roman trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de