FCSB castiga clar derbiul cu Universitatea Craiova si urca pe primul loc in Liga 1

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Luni, 09 Aprilie 2018, ora 22:41
13144 citiri

FCSB a revenit pe prima pozitie a clasamentului Ligii 1 dupa o victorie convingatoare in fata celor de la Universitatea Craiova.

Vicecampioana s-a impus cu scorul de 2-0 la capatul unei partide dominata cu autoritate in fata unei formatii a oltenilor parca anesteziata pe National Arena.

Duelul dintre cele doua echipe a inceput tare, cu o schimbare facuta de olteni inca din minutul 5, provcata de accidentarea lui Martic, si cu un gol inscris in minutul 6 de Momcilovic.

Budescu a centrat bune, sarbul a reluat din prima in portarul Mitrovic, mingea i-a revenit si a doua oara nu a mai iertat.

Craiova nu a reusit sa puna o presiune reala in jumatatea adversa, desi a avut posesia, si a avut sanse la sutul din afara careului al lui Zlatinski, la actiunile personale ale lui Mitrita si la actiunea din finalul primei parti a lui Dimitrov.

Dica a mutat inspirat la pauza, cand i-a trimis in teren pe Teixeira si Florin Tanase, iar in minutul 51 veteranul portughez a obtinut un penalti transformat imediat de "decarul" adus de la Viitorul lui Hagi.

Oltenii au incercat sa inscrie macar un gol la Bucuresti, Mangia fortand cu Baluta si Mateiu, insa nu au reusit sa trimita mingea in plasa.

In urma acestui rezultat, FCSB devine liderul la zi din Liga 1, cu doua puncte peste CFR Cluj.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei! Victorie pentru FCSB!

Min.85 Momcilovic reia superb, cu calcaiul, insa Mitrovic scoate in corner! Imediat, Planic trimite cu capul putin pe langa poarta!

Min.82 Baluta scapa spre poarta lui Balgradean, dar isi prelungeste mingea mult si ii permite portarului sa retina.

Min.75 Schimbare FCSB: Gnohere intra in locul lui Alibec.

Min.72 Cartonase galbene pentru Man si Baluta.

Min.70 Galben pentru Mateiu.

Min.68 Ultima schimbare la olteni: Mangia il arunca in lupta si pe Mateiu.

Min.63 Craiova domina teritorial, insa ocaziile lipsesc.

Min.58 Schimbare Craiova: Iese Kelic si intra "decarul" Baluta.

Min.51 GOOOL FCSB! Tanase inscrie din penalti!

Min.49 Penalti FCSB! Dimitrov ii da un branci lui Teixeira si acorda 11 metri pentru gazde!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Dubla schimbare FCSB: Budescu si Cristi Tanase raman la vestiare, in locul lor intra Teixeira si Florin Tanase.

_____________________

Min.45+3 Ocazie mare pentru olteni, cu balonul trimis in bara! Arbitrul fluiera fault la portar si apoi finalul primei reprize.

Min.44 Budescu salveaza o minge pe linia de fund, dupa care incearca un sut pe poarta, dar trimite paralel cu buturile Craiovei.

Min.41 Ce ocazie! Dimitrov se descurca bine in careul FCSB, insa sutul sau din unghi se duce in plasa laterala!

Min.40 Mitrita ia o actiune pe cont propriu, trece de cativa adversari si suteaza de la marginea careului. Balgradean retine fara emotii.

Min.36 Cartonas galben pentru Budescu.

Min.35 Barbut e lansat bine in careul FCSB, insa lufteaza in momentul sutului.

Min.33 Budescu centreaza bine, Planic reia pe langa, insa oricum se semnalizase offside.

Min.28 Cartonas galben pentru Ovidiu Popescu.

Min.26 Alibec pleaca in cursa pe partea stanga, centreaza in fata portii, dar Man trimite departe de poarta!

Min.22 Ocazie buna pentru Craiova, dar Santos nu este atent si este surprins in pozitie de offside.

Min.16 Inca o sansa mare pentru FCSB, insa Popa reuseste sa respinga din gheata atacantului.

Min.10 Zlatinski incearca un sut din 16 metri, insa trimite putin peste transversala!

Min.6 GOOOL FCSB! Momcilovic deschide scorul cu un sut din interiorul careului!

Min.5 Martic acuza o problema medicala si este inlocuit cu Dimitrov.

Min.1 Sansa uriasa pentru FCSB! Tanase centreaza bine, insa Man reia pe langa poarta din 6 metri!

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planici, Balasa, Momcilovici - Ov. Popescu, L. Filip - Man, Budescu, C. Tanase - D. Alibec

Rezerve: A. Vlad, Nedelcu, Gnohere, Fl. Tanase, Morais, V. Gaman, Teixeira

Craiova: Mitrovic - A. Ferreira, S. Popa, Kelic - Martic, Zlatinski, Bernandes Santos, Bancu - Barbut, Gustavo, Mitrita

Rezerve: Popescu, Briceag, Screciu, Mateiu, Baluta, Gardos, Dimitrov

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#FCSB Craiova Liga 1, #Liga 1 meciuri rezultate, #FCSB Craiova rezultat Liga 1 , #Liga I