Gloria Buzau obtine o remiza incredibila la Craiova

Vineri, 15 Mai 2009, ora 19:54
1212 citiri

Universitatea Craiova face un pas gresit in lupta pentru Europa League, obtinand doar o remiza, pe teren proprriu, in fata Gloriei Buzau, scor 1-1.

Universitatea Craiova a dominat prima repriza a partidei cu Gloria Buzau, dar presiunea constanta a oltenilor s-a oprit in fata goalkeeperului Zimmerman, care a reusit sa inchida poarta oaspetilor.

In mod paradoxal, buzoienii au fost cei care au deschis scorul, dupa o gafa de zile mari a apararii oltenilor. La o faza care nu anunta nimic, Bornescu pierde un duel aerian la marginea careului si lovitura de cap al lui Mansour poposeste in plasa. Craiovenii intra condusi la cabine, intr-un cor de fluieraturi ai propriilor fani.

Dominarea Universitatii a continuat si in repriza secunda, dar ratarile incredibile ale lui Florin Costea au facut ca buzoienii sa ramane la condcerea partidei. De partea cealalta, Soava a avut o prestatile lamentabila, fiind depasit de fiecar data de Mansour.

Cu nu mai putin de 5 atacanti in teren, "juvetii" reusesc egalarea in minutul 80, gratie reusitei lui Florin Costea. Wobay a patruns excelent pe partea dreapta si a centrat impecabil cu exteriorul, pentru lovitura de cap a lui Costea. Desi sperau la o victorie, oltenii au incheiat partida in defensiva, Ademar fiind blocat de trei ori in situatia de a marca.

Universitatea face un pas inapoi in urma acestui egal rusinos, chiar daca a urcat pe locul patru, cel putin pana la disputarea derbiului Steaua - Rapid.

Gloria Buzau ramane pe ultima pozitie in Liga I, cu doar 10 puncte acumulate in 31 de partide.

Paul Papp, fundaşul Universităţii Craiova, a declarat că echipa lui merita să câştige, în condiţiile în care a ratat şi un penali la meciul cu FC Botoşani. "Nu cred că ne ajută...
Fotbal spectacol în Liga 1, între FC Botoșani și Universitatea Craiova. Cât s-a terminat partida
Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate, scor 2-2, luni, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a XVIII-a a Ligii I. Pentru FC Botoşani au marcat Kage '35...