Steaua castiga in prelungiri la Craiova

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Luni, 07 Decembrie 2009, ora 22:44
3273 citiri

Steaua a castigat partida disputata in deplasare, la Craiova, cu un gol marcat in prelungiri de noul preferat al patronului Becali, Janos Szekely.

Ros-albastrii au inceput excelent, deschizand scorul la prima actiune consistenta de poarta. Szekely a patruns pe partea dreapta, a centrat foarte bine in fata portii de unde grecul Kapetanos a reluat in poarta.

Craiova a incercat sa revina in joc si a reusit acest lucru dupa 10 minute, atunci cand Prepelita a sarit extraordinar la o lovitura de colt si l-a invins pe Zapata cu o lovitura de cap imparabila.

Oltenii au trecut apoi de cateva ori pe langa marcarea celui de-al doilea gol, insa Florin Costea nu a fost intr-o zi fasta, ratand trei ocazii in care a ramas singur cu Zapata. Iar cand portarul columbian nu a parat, "Briliantul" din Banie a luat la tinta bara.

Bucurestenii au dat lovitura in prelungirile partidei. Dupa ce Plesan a trimis in bara centrarea lui Szekely, fostul mijlocas de la Otelul galati a detonat bomba marcand in minutul 92. Oltenii au replicat rapid si au marcat prin Florin Costea, insa reusita a fost anulata de arbitri pe motiv de off-side.

Scor final, Universitatea Craiova - Steaua Bucuresti 1-2 si ros-albastrii se apropie la un punct de lider.

Partida de pe "Ion Oblemenco" a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei, Steaua invinge in Banie!

Min.93 Florin Costea marcheaza pentru 2-2, insa golul este anulat din cauza unei pozitii de off-side!

Min.92 GOL STEAUA !!! Szekely marcheaza cu un sut din interiorul careului, din pasa lui Plesan!

Min.90 BARA STEAUA! Plesan trimite balonul in bara din centrarea lui Szekely!

Min.90 Wobay primeste si el un cartonas galben.

Min.86 Kapetanos este blocat excelent in careu de Rose, care ii fura balonul.

Ultima schimbare la Craiova: Dina intra in locul lui Prepelita.

Schimbare Steaua: Tanase este trimis pe teren in locul lui Surdu.

Schimbare Craiova: Vali Badea intra in locul lui Mihai Costea.

Min.78 Zapata blocheaza din nou un sut trimis de Florin Costea.

Min.76 Zapata retine sutul lui Badoi.

INFO: Jandarmii au intrat in sectorul galeriei steliste folosind gaze lacrimogen.

Min.71 Barboianu primeste si el un cartonas galben.

Schimbare Steaua: Ovidiu Petre intra in locul lui Toja.

Schimbare Craiova: Wobay intra in locul lui Firtulescu.

Schimbare Steaua: Baciu intra in locul lui Golanski.

Min.58 Firtulescu vede cartonasul galben dupa o intrare dura la Golanski.

Min.57 BARA CRAIOVA! Costea trage frumos, de la 18 metri, dar balonul se loveste de bara!

Min.53 Soava trage de la distanta, peste poarta insa.

Min.52 Plesan suteaza puternic, de la 20 de metri, iar Lung retine cu siguranta.

Min.50 Silviu Lung retine sutul trimis de la mare distanta de Petre Marin.

Min.49 Steaua incepe in atac a doua repriza, insa deocamdata lipsesc ocaziile de poarta.

A inceput partea secunda a meciului!

______________

Finalul primei reprize !!!

INFO: De la margine s-a aratat un minut de prelungire

Min.40 Plesan suteaza bine, de la distanta, dar Lung retine.

Min.36 Gaman primeste primul cartonas galben al meciului.

INFO: Mihaita Plesan a renuntat la masca de protectie care ii proteja pometele fracturat.

Min.32 Costea scapa din nou singur cu Zapata dupa o greseala a lui Ghionea, dar Zapata blocheaza din nou!

Min.29 Mare ocazie Craiova! Florin Costea este lansat bine de Soava, insa Zapata intervine salvator.

Min.26 Steaua marcheaza prin Surdu insa reusita este anulata pentru un off-side la Nicolita.

Min.19 Steaua conduce jocul, dominand teritorial.

Min.15 GOL CRAIOVA !!! Firtulescu executa bine un corner, Prepelita sare bine si marcheaza cu o lovitura de cap!

Min.11 Costea este blocat foarte bine de Sorin Ghionea in careul ros-albastrilor.

Min.8 Rada reia in foarte bine un corner executat de Szekely, dar Rose respinge de pe linia portii.

Min.5 Costea suteaza slab, de la 17 metri, iar Zapata retine.

Min.4 GOL Steaua !!! Szekely centreaza foarte bine in fata portii si Kapetanos indeplineste o simpla formalitate trimitand balonul in plasa!

Min.1 a inceput partida !!!

INFO: In tribune se afla si fostul selectioner, Victor Piturca.

Universitatea Craiova: S. Lung jr. - Badoi, V. Gaman, D. Stoica, Rose - Prepelita, Barboianu, Soava, Firtulescu - M. Costea, Fl. Costea

Steaua: Zapata - Golanski, Ghionea, I. Rada, P. Marin - Nicolita, Plesan, Toja, Szekely - Kapetanos, Surdu.

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
#Universitatea Craiova Steaua, #etapa 16 Liga I, #Steaua victorie Universitatea Craiova, #Szekely gol Craiova , #Liga I