Universitatea Craiova castiga derby-ul Olteniei cu Pandurii

Duminica, 19 Octombrie 2008, ora 16:48
1209 citiri

Universitatea Craiova s-a impus in derby-ul Olteniei cu Pandurii Targu Jiu, scor 2-0, prin golurile marcate in prima parte de Florin Costea si Michael Baird.

Soarta partidei a fost transata inca din primele minute de Universitatea Craiova. Oltenii au marcat de doua ori intr-un minut si restul meciului a fost unul spectaculos pentru cei 5.000 de spectatori aflati in tribune.

Mai intai, Costea a primit un calcai de la Wobay in minutul 11 si l-a invins pe Stanca printr-un sut plasat de la 20 de metri, iar cateva secunde mai tarziu Baird a profitat de o gafa a portarului gorjean, i-a suflat mingea, si a majorat diferenta.

Elevii lui Sorin Cartu au replicat si ei in ofensiva, dar au avut ghinion, trimitand mingea de doua ori in bara. Craiova nu s-a lasat mai prejos si a avut si ea cateva ocazii bune de a mai marca, dar scorul a ramas acelasi pana la final.

Cu aceasta victorie, Universitatea Craiova a urcat pana pe locul 7, cu 18 puncte, la egalitate cu Otelul Galati, iar Pandurii Targu Jiu a coborat pe locul 13, fiind devansata de Gaz Metan Medias la golaveraj.

Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...
Universitatea Craiova n-o lasă pe FCSB să se bucure de titlu. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi
Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. La debutul lui Costel Gâlcă pe...