Arbitrul Augustus Constantin baga Dinamo in cursa pentru titlu

Duminica, 21 Februarie 2010, ora 21:26
6249 citiri

Dinamo a castigat derbiul cu Universitatea Craiova, scor 2-1, insa victoria a fost umbrita de o grava eroare de arbitraj a lui AUgustus Constantin. Fiul fostului sef CCA, care a iesit recent din puscarie, nu a acordat un penalty clar pentru Craiova in startul meciului.

Derbiul dintre Universitatea Craiova si Dinamo a fost la fel de incendiar precum declaratiile facute inaintea meciului de finantatorii celor doua echipe.

Dinamo a deschis rapid scorul, in minutul 8, dupa ce Gabriel Bostina a reluat din fata portii, insa oltenii au avut un penalty neacordat gresit in minutul 12.

Florin Costea a scapat singur cu Dolha si a fost agatat din spate de Cosmin Moti, dar Augustus Constantin a socat pe toata lumea, lasand jocul sa continue, in loc sa acorde penalty si eliminare.

Oltenii cu protestele, dinamovistii cu golurile. In minutul 18, Marius Niculae a punctat si el din fata portii, dar replica oltenilor a fost pe masura. Un minut mai tarziu, Dina a trimis puternic cu capul si a facut 1-2, scorul pauzei.

Daca in prima repriza jocul a fost controlat de olteni, situatia s-a schimbat dupa pauza, cand Dinamo a fost mult mai puternica si si-a creat mai multe ocazii de a inscrie.

De partea cealalta, oltenii au fost lipsiti de idei in ofensiva si au plecat infranti din Stefan cel Mare, complicandu-si serios situatia in Liga I, unde se afla la un punct de retrogradare.

Dupa acest rezultat, Dinamo a strans 30 de puncte, patru mai putin decat trioul fruntas, si spera in continuare la castigarea titlului.

66 - Grigore respinge o centrare a lui Gingioveanu

62 - Adrian Cristea bate bine o lovitura libera. Lung scoate bine de sub bara.

61 - Gingioveanu intra in locul lui Firtulescu

60 - Lovitura libera pentru Dinamo dintr-o pozitie favorabila, irosita de Torje

56 - Lung respinge gresit in capul lui Bostina, dar mingea trece peste poarta!

32 - Paunovici suteaza cu pamantul de la 30 de metri, retine Dolha

29 - Florin Costea face o actiune in banda stanga, dar greseste pasa catre fratele sau

25 - Actiune prelungita de atac a dinamovistilor, stopata de o gafa a lui Pulhac

20 - Florin Costea scapa spre poarta, insa sutul sau este deviat in corner.

19 - GOL UNIVERSITATEA CRAIOVA! Oltenii dau o replica rapida. Paunovici bate un corner, Dina inscrie cu capul imparabil sub bara.

18 - GOL DINAMO! Lovitura de colt pentru Dinamo, pe care Marius Niculae o finalizeaza din fata portii

17 - Jocul se reia. Cosmin Moti reia cu capul, Lung scoate in corner.

16 - Jucatorii celor doua echipe se bat pe teren. Se impart lovituri dure in ambele directii. Silvian Cristescu a intrat pe teren, desi a fost trimis in tribune.

13 - Scene de groaza in Stefan cel Mare! Silvian Cristescu se zbate pe marginea terenului si incearca sa ii explice lui Augustus Constantin ca a gresit. Arbitrul ramane impasibil.

12 - Incredibila decizie luata de Augustus Constantin! Moti il faulteaza evident pe Florin Costea, dar nu se acorda penalty! Incredibil!

11 - Contraatac al oltenilor, blocat excelent de o interventie a lui Molinero

8 - GOL DINAMO! Bostina deschide scorul printr-un sut din interiorul careului, dupa o pasa perfecta a lui Marius Niculae

7 - Florin Costea il intoarce pe Molinero in careu, Dragos Grigore intervine bine

5 - Andrei Cristea scapa spre poarta, insa se acorda fault in atac

1 - A inceput meciul

Echipele de start

Dinamo: Dolha - Molinero, Grigore, Moti, Pulhac - Torje, N'Doye, Bostina, Ad. Cristea - M. Niculae Andrei Cristea

Universitatea Craiova: Lung - Barboianu, Iliev, Gaman, Balace - Prepelita, Paunovici, Firtulescu - Mihai Costea, Dina, Florin Costea

EXCLUSIV. Anunț neașteptat despre antrenorul lui Dinamo. Fostul oficial îl apără pe Ovidiu Burcă
Fostul recrutor al lui Dinamo, Octavian Marin, a explicat ce impact au avut la echipă antrenorii din acest sezon, Ovidiu Burcă și Zeljko Kopic. Octavian Marin crede că criticile care s-au...
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...