Cum s-a terminat derby-ul orașului Craiova din Superliga

Sambata, 03 Decembrie 2022, ora 21:33
3630 citiri
Universitatea Craiova. Foto: Facebook / Universitatea Craiova

Echipa FCU 1948 Craiova a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, echipa CS Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 19-a din Superligă.

În prima repriză, FCU Craiova 1948 a deschis scorul după ce echipa CS Universitatea a avut primele ocazii ale partidei. Autorul golului a fost Baeten, care a înscris cu un şut din careu. În minutul 60, George Ganea a majorat scorul după o pasă a lui Bahassa. Cu acestă victorie, FCU Craiova 1948 a urcat pe locul 13, cu 19 puncte.

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Lazar - Vătăjelu, Papp (Roguljic 65), Raul Silva, Mitrea, D. Benga (A. Ivan 55) - Al. Creţu, Căpăţînă, Nistor – Rivaldinho (Cîmpanu 76), Baiaram (Markovic 77). ANTRENOR: Mirel Rădoi

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru, Duarte, Paramatti, Van Durmen - D. Albu, V. Achim - Baeten, Bauza, Bahassa (R. Grigore 86) - G. Ganea (G. Iancu 66). ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Nistor 52, Vătăjelu 84, Al. Creţu 89 / G. Ganea 10, V. Achim 59

Arbitri: Chivulete Andrei Florin - Gheorghe Sebastian Eugen, Constantinescu Andrei

Arbitri VAR: Haţegan Ovidiu - Marica Mihai Marius - Dumitrache Bogdan

Observator: Cristian Nica

E gata! Dan Petrescu a semnat pe trei ani cu o echipă de tradiție din România
Disputat de CFR Cluj, Rapid și Universitatea Craiova, Dan Petrescu a ales echipa pe care o va antrena din sezonul viitor. Astfel, Dan Petrescu va sta din noua pe banca echipei CFR Cluj. Va fi...
FC Botoșani a trimis-o pe Dinamo pe ultimul loc. Victorie de aur contra Craiovei
FC Botoşani a obţinut trei puncte foarte importante în lupta pentru evitarea retrogradării după ce a învins-o acasă pe FCU 1948 Craiova cu scorul de 4-1 (0-1), duminică, într-un meci din...
#Universitatea Craiova, #FCU Craiova, #derby, #rezultate Liga 1 , #clasament liga 1