Start în Cupa României: primul meci din sferturi se joacă între UTA și Craiova. Programul partidelor și televizări

Marti, 04 Aprilie 2023, ora 13:05
1611 citiri
Fanii echipei UTA

În această săptămână, marţi, miercuri şi joi, la Arad, Sibiu, Sfântu Gheorghe şi Cluj-Napoca, vor avea loc meciurile care vor stabili semifinalistele Cupei României Betano ediţia 2022/23.

Sfert 4: UTA Arad – FCU Craiova 1948 (4 aprilie, ora 19.00)

Colege în play-out-ul din L1, despărţite de 6 puncte în clasament la zi, cu oltenii în avans, cele două formaţii vin după experienţe diferite, UTA câştigând acasă cu U Cluj, 2-0, în vreme ce FCU pierzând pe teren propriu, 0-1 cu Petrolul Ploieşti.

La ultima confruntare, în ianuarie, pe terenul oltenilor, a fost 1-1, în vreme ce turul de la Arad s-a încheiat 2-1 pentru UTA în august 2022. Aşadar, toate premisele, inclusiv statistice, ca să vedem goluri!

Sfert 3: AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj (5 aprilie, ora 19:00)

Alte două rivale în play-out-ul din L1, de data aceasta despărţite de numai 2 puncte, avantaj pentru clujeni. În ultimele lor partide, Universitatea a pierdut 0-2 în deplasare cu UTA Arad, în vreme ce sibienii au remizat 1-1 pe teren propriu cu FC Botoşani.

Sfert 1: Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CS Mioveni (6 aprilie, ora 18.00)

Gazdele din play-off-ul L1 par teoretic favorite, dar să nu uităm că Mioveni poate fi considerată pe bună dreptate revelaţia ultimilor ani, mai mereu, în Cupa României! După meciuri acasă cu FCSB, respectiv, Chindia, duelul din Cupă rămâne imprevizibil. Argeşenii sunt concentraţi pe o misiune grea de evitare a retrogradării din L1, totuşi.

Sfert 2: CFR Cluj – FC Argeş (6 aprilie, ora 21.00)

Două formaţii în situaţii diametral opuse în campionat, cu campioana en-titre luptând să îşi conserve supremaţia asupra primului eşalon, în vreme ce “violeţii” par dispuşi să facă absolut orice posibil ca să evite retrogradarea, după un sezon mult sub aşteptări.

TABLOUL ŞI CALENDARUL CUPEI ROMÂNIEI BETANO 2022/23

Faza semifinalelor – 26 aprilie 2023

Câştigătoare Sfert 1 vs Câştigătoare Sfert 2

Câştigătoare Sfert 3 vs Câştigătoare Sfert 4

Finala Cupei României Betano ediţia 2022/23 e programată pe 24 mai 2023.

Meciurile sunt pe DigiSport și pe OrangeSport.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...