Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

UTA s-a salvat de la retrogradarea directă. Adversara de la baraj e pe locul 5 în Liga 2

Vineri, 19 Mai 2023, ora 22:39
3316 citiri
UTA s-a salvat de la retrogradarea directă

Echipa UTA Arad a terminat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FCU Craiova, într-un meci din ultima etapă a play-out-ului din Superligă. Echipa arădeană va juca barajul pentru menţinerea în Superligă.

Repriza secundă a adus deschiderea scorului la Arad, în minutul 48, când Postolachi a marcat dintr-un corner executat de Ubbink. Postolachi a fost la un pas să reuşească dubla în minutul 64, după o pasă în careu a lui Şteau, dar golul a fost anulat după intervenţia VAR. Oaspeţii au profitat, iar van Durmen a egalat în minutul 75, din pasa lui Bahassa.

FCU Craiova câştigă play-out-ul Superligii, cu 36 de puncte, în timp ce UTA Arad are şanse să se menţină în Superligă, mergând la baraj, cu 26 de puncte care au trimis-o pe locul 7.

Pentru că CSA Steaua (locul 2) și Unirea Dej (locul 6, fără licență) n-au drept de promovare din Liga 2, înseamnă că UTA va juca în baraj cu FC Buzău, ocupanta locului cinci din liga secundă.

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga (Chindriş 31), Hoxhallari, Aly Abeid (Dobrescu 80) – Otele (P. Anton 46), Batha, Ubbink - R. Pop (Şteau 56), Postolachi, Stahl (Roger 46). ANTRENOR: Mircea Rednic

FCU CRAIOVA: Gurău - Negru, Duarte, Huyghebaert, Mascarenhas - Dr. Albu, Vl. Achim - Baeten, Piccolomo (Bahassa 52), G. Ganea (vav Durmen 52) - A. Chiţu. ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Hoxhallari 3 / Huyghebaert 69

Arbitri: Florin Andrei - Ferencz Tunyogi, Ionel Valentin Dumitru - Cătălin Buşi

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Ciprian Florin Danşa

Observator: Nicolae Grigorescu

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...