Tenismena Mihaela Buzarnescu, prima victorie dupa aproape 500 de zile: "Am spart gheata"

Luni, 11 Ianuarie 2021, ora 18:03
4844 citiri
Mihaela Buzarnescu

Jucatoarea Mihaela Buzarnescu a declarat luni ca este extrem de fericita ca a reusit sa castige primul meci din septembrie 2019, cand a fost nevoita sa se opreasca din cauza unei accidentari, conform news.ro.

"Am spart gheata!! Primul meci castigat din septembrie 2019 incoace, cand m-am oprit din cauza accidentarii. Sunt fericita sa fiu din nou in competitii dupa ultimele luni de calvar prin care am trecut! Apropiatii mei stiu si ma bucur enorm ca m-au ajutat sa trec peste. Orice meci e bine venit pentru mine si sper sa ma sustineti in continuare si la bine si la rau", a scris Buzarnescu pe Facebook.

Mihaela Buzarnescu, locul 137 WTA, a acces luni in turul al doilea al calificarilor pe tabloul principal al Australian Open. Ea a invins-o, in prima mansa, cu scorul de 6-4, 6-3, pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 165 mondial, dupa un meci de o ora si 19 minute.

Prcedenta victorie in circuitul WTA a Mihaelei fusese consemnata la 13 septembrie 2019, la Hiroshima, in Japonia, adica in urma cu 486 de zile.

In turul al doilea, Buzarnescu va da piept cu invingatoarea dintre Claire Liu din SUA, locul 218 WTA, si olandeza Indy de Vroome, locul 195 WTA.

Accederea in mansa secunda a calificarilor este recompensata cu un premiu de 35.000 de dolari australieni (22.200 de euro) si cu 20 de puncte WTA.

Emma Răducanu a făcut un meci mare la WTA Stuttgart, contra liderei mondiale Iga Swiatek VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. Emma Răducanu (303 WTA) a făcut un meci mare contra liderei mondiale...
Incredibil ce s-a întâmplat la Rouen: francezii au scos-o din sărite pe Gabriela Ruse
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a fost învinsă de Caroline Garcia, a doua favorită, cu 6-3, 6-4, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen (Franţa), dotat...