Victorie uriasa pentru handbalul romanesc: vom avea o echipa in semifinalele Ligii Europene la fete

Sambata, 20 Februarie 2021, ora 17:41
11959 citiri
Dunarea Braila

Echipa de handbal feminin Dunarea Braila a invins sambata, pe teren propriu, formatia rusa Kuban Krasnodar, scor 36-32 (17-13), in ultimul meci din grupa D a EHF European League la handbal feminin. Astfel, Dunarea Braila va fi adversara din sferturi a echipei Minaur Baia Mare, conform news.ro.

Rezultatele complete ale echipei Dunarea in grupa D sunt: 29-27 si 31-25 cu Fleury, 25-25 si 36-32 cu Kuban Krasnodar, 25-27 si 24-31 cu Siofok.

Astfel, Dunarea incheie pe locul 2, cu 7 puncte si se califica in sferturile de finala.

Sambata se mai joaca meciul dintre Siofok (9 puncte) si Fleury (0), insa rezultatul nu mai afecteaza programul din sferturile de finala, in care se joaca incrucisat cu primele doua clasate din grupa C.

Acolo, Minaur este lider (10 puncte), urmata de Astrakhanochka (8), iar in sferturi se vor duela Minaur - Dunarea si Siofok - Astrakhanochka. Astfel, tara noastra e sigura de prezenta in Final Four-ul celei de-a doua competitii continentale la handbal feminin.

Despartire soc in lumea tenisului. Decizia e una dureroasa pentru ambii: "Inca ne iubim"

Povestea tragica a celei care da numele trofeului feminin de la Australian Open, moarta la 29 de ani

Muza lui Daniil Medvedev, finalistul de la Australian Open, cea mai cuminte sotie de tenismen

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...