Timisoara, ca si eliminata din Liga Campionilor: 0-2 cu Stuttgart

Marti, 18 August 2009, ora 23:35
4370 citiri

FC Timisoara a fost invinsa marti seara pe teren propriu, scor 0-2, de VfB Stuttgart, in prima mansa a play-off-ului pentru Liga Campionilor.

Cu Marica titular, Stuttgart a castigat meritat intalnirea cu FC Timisoara, dupa doua goluri reusite in prima repriza. Mult mai periculosi, nemtii au inceput ca din tun si l-au pus la grea incercare pe Pantilimon.

Primul gol al disputei a venit in minutul 28 si a fost marcat de Gebhart din penalti. Lovitura de la 11 metri obtinuta de Ciprian Marica, dupa un contact cu Pantilimon, care mai mult nu a fost decat a fost.

Nici bine nu s-a reluat jocul ca scorul a devenit 0-2, dupa o actiune magnifica a "fostului extraterestru" Hleb. Bielorusul a driblat cinci adversari si a trimis mingea pe langa Pantilimon.

Imediat, Magera putea reduce scorul, insa a trimis incredibil cu capul pe langa poarta, din 5 metri, iar scorul la pauza a ramas cel stabilit de Hleb in minutul 30.

Repriza a doua a adus un joc mult mai modest din partea ambelor echipe. Nemtii au optat pentru patrarea rezultatului, in timp ce timisorenii au reusit cu greu sa se aproprie de poarta oaspetilor.

Mansa retur va avea loc saptamana viitoare in Germania, dar sansa trupei pregatite de Ioan Ovidiu Sabau, care nu-i va avea la dispozitie pe Artiom Karamian si Dan Alexa (suspendati din cauza cumului de cartonase galbene), e aproape imposibila.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre FC Timisoara si VfB Stuttgart, din prima mansa a play-off-ului pentru Liga Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu 3 minute.

min.85 - Ultima schimbare la nemti: intra Rudy, iese Gebhart.

min.84 - Nou intratul Schieber suteaza de la 16 metri. Pantilimon se intinde si respinge.

min.79 - Lehmann prinde o centrare periculoasa a lui Arman Karamian.

min.77 - Ultima schimbare la Timisoara: iese Artiom Karamian, intra Latovlevici.

min.76 - A doua schimbare la Stuttgart: iese Progrebnyak, intra Schieber.

min.69 - O noua schimbare la timisoreni: iese Maghera, intra Claudiu Ionescu.

INFO: Si el va lipsi in meciul de saptamana viitoare.

min.68 - Galben pentru Artiom Karamian.

min.67 - Lehmann scoate cu greu un sut bomba a lui Bonfim, de la aproape 30 de metri.

min.66 - Marica il intoarce pe toate fetele pe Stancu, suteaza, iar Pantilimon se intinde serios sa scoata sutul.

min.63 - Artiom Karamian bate o lovitura libera de la 23 de metri. Lehmann retine fara probleme.

min.60 - Schimbare la nemti: iese Hleb, intra Elson.

INFO: 23.446 de spectatori in tribune.

min.56 - Pantilimon retine un sut trimis de Pogrebniak de la vreo 20 de metri.

min.49 - Galben pentru Delpierre.

min.46 - Schimbare la FC Timisoara: intra Borbely, iese Scutaru.

INCEPUTUL CELEI DE-A DOUA REPRIZE

-------------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.43 - Bonfim trece frumos de Magnin, intra in careu, suteaza, dar imprecis.

min.38 - Stancu centreaza de pe dreapta, Cisovsky se inalta si trimite cu capul, tot cu pamantul, dar mingea sare peste poarta.

min.35 - Posesia mingii: FC Timisoara - 45% / VfB Stuttgart - 55%.

min.31 - MARE OCAZIE PENTRU FC TIMISOARA !!! Din 5 metri, singur, Maghera trimite cu capul pe langa poarta !!!

min.30 - GOOOL VfB STUTTGART !!! Hleb ia o actiune pe cont propriu, dribleaza cinci adversari si inscrie pe langa Pantilimon !!!

min.28 - GOOOL VfB STUTTGART !!! Executa Gebhart si inscrie !!!

min.27 - PENALTI PENTRU STUTTGART !!! Marica este angajat in adancime si este faultat de Pantilimon, cel putin in viziunea arbitrului, care ii acorda si cartonas galben goolkeeperului timisorean.

min.26 - Pantilimon retine cu siguranta centrare buna a lui Magnin.

min.18 - Alexa are o noua interventie buna, reusind sa opreasca un contraatac periculos al nemtilor.

min.17 - Delpierre il blocheaza pe Bucur, in mijlocul careului neamt.

min.17 - O noua ocazie importanta pentru Stuttgart. De data aceasta Alexa intervine excelent si isi salveaza echipa de la un gol ca si facut.

min.16 - Hitzlsperger trage putin pe langa poarta lui Pantilimon, din unghi.

min.15 - Khedira trimite o ghiulea de la vreo 25 de metri pe care Pantilimon reuseste s-o respinga in bara.

min.8 - Gebhart trimite cu capul putin pe langa poarta lui Pantilimon.

INFO: In tribunele stadionului "Dan Paltinisanu" sunt aproximativ 25.000 de spectatori.

INFO: Alexa va absenta in meciul retur, din cauza cumului de cartonase galbene.

min.5 - Alexa il faulteaza pe Marica si primeste cartonasul galben.

min.3 - Artiom Karamian intervine exceletnt si opreste o cursa periculoasa a unui adversar.

INCEPUTUL MECIULUI

Echipele:

FC Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artiom Karamian - Stancu, Alexa, Scutaru, Arman Karamian - Bucur, Magera

Rezerve: Taborda, Latovlevici, Vrsici, Borbely, Ionescu, Curtean

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

VfB Stuttgart: Lehmann - Celozzi, Delpierre, Tasci, Magnin - Gebhart, Khedira, Hitzlsperger, Hleb - Marica, Pogrebniak

Rezerve: Ulreich, Niedermeier, Boka, Rudy, Cacau, Elson, Schieber

Antrenor: Markus Babbel

Arbitri: Olegario Benquerenca - Jose Manuel Silva Cardinal si Bertino Cunha Miranda.

Partida are loc pe stadionul "Dan Paltinisanu" din Timisoara.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#LIVE Text, #FC TImisora, #VfB Stuttgart, #Timisoara Stuttgart LIVE, #playoff Liga Campionilor , #stiri VFB Stuttgart