Ziare.com

50 de modalitati ca sa slabesti

Duminica, 04 Martie 2012, ora 15:00

   

50 de modalitati ca sa slabesti
Pentru ca suntem diferiti, de la alimentele pe care le preferam pana la mecanismele fine ale metabolismului nostru, ceea ce merge intr-o dieta in cazul unora nu se potriveste in cazul altora.

Exista, probabil, milioane de moduri in care poti sa slabesti, dar din toate acestea am ales 50, pentru ca acestea par sa fie cele mai eficiente si cel mai des folosite, scrie Prevention

1. Bea apa. Daca bei apa este posibil sa slabesti mai repede.
2. Imparte orice portie de mancare in doua.
3. Inlocuieste o parte din carne cu vegetale.
4. Adopta o dieta vegetariana. Este foarte bine daca renunti la carne chiar si doar doua-trei zile pe saptamana.
5. Alege alimente proaspete.
6. Tine doua zile de dieta pe saptamana. Calculeaza aportul de calorii mediu si taie din aceasta valoare intre 600 si 650 de calorii, doua zile pe saptamana. Metoda previne obezitatea si diferitele forme de cancer.
7. Renunta la dulciuri.
8. Renunta la toate produsele fabricate din faina alba.
9. Renunta la alcool.
10. Misca-te doua minute, la fiecare 30 de minute.
11. Gesticuleaza.
12. Dormi suficient, in fiecare zi.

13. Fa sex. O partida de sex arde 60-70 de calorii!
14. Mananca acasa, sau doar mancare preparata in casa, cat de des se poate. Mancarea facuta in casa are cu 150 de calorii mai putin.
15. Scrie un blog in care sa oferi altora retete de slabit.
16. Lauda-te cu reusitele tale, dar doar daca le poti proba.
17. Fa-ti abonament la sala. Abonament platit inainte.
18. Mergi o statie de masina sau de tramvai pe jos, dimineata, in fiecare zi.
19. Inlocuieste un fel de mancare cu o salata de cruditati.
20. Mananca nuci sau o mana de fistic sau o mana de migdale in fiecare zi.
21. Bea un pahar de suc de grapefruit natural in fiecare zi.
22. Plateste cu bani gheata cand cumperi mancare si stabileste suma pe care o poti cheltui.
23. Nu folosi rujuri de buze cu arome care sugereaza mancare. Un studiu arata ca deschid pofta de mancare.
24. Mananca ananas proaspat.
25. Tricoteaza sau gaseste-ti ceva de facut cu mainile. O sa uiti ca iti este foame.
26. Antreneaza-te pentru o cursa, chiar daca nu participi.
27. Mergi la actiuni sportive, chiar daca nu participi.
28. Renunta pentru totdeauna la bauturile cu zahar.
29. Renunta la bauturile acidulate cu indulcitori.
30. Injumatateste cantitatea de zahar pe care o pui in cafea.
31. Cumpara-ti o banda de alergat si megi la pas in timp ce te uiti la un film. Fa asta de doua ori pe saptamana.
32. Stai in picioare la serviciu cel putin o ora pe zi. O sa arzi 100 de calorii in plus.
33. Mananca supa la cina.
34. Renunta la dieta si adopta un stil de viata sanatos. Este singura cale prin care o sa eviti efectul yo-yo.
35. Respecta regula trei mese principale si doua gustari.
36. Evita alimentele bogate in gluten.
37. Mananca picant.
38. Renunta sa mai margi cu masina.
39. Mananca iaurt.
40. Mananca dimineata.
41. Cantareste-te! Cantarul este cel mai bun prieten.
42. Renunta la cipsuri.
43. Mananca incet.
44. Bea lapte!
45. Tine stresul sub control.
46. Mesteca bine mancarea.
47. Accepta mici excese: o portie de cartofi, o portie dulba de ciocolata, o prajitura. Rar!
48. Spala-te pe dinti. Gustul proaspat de menta taie complet pofta de mancare.
49. Foloseste farfuri mici.
50. Priveste-te in timp ce mananci.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 19390 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
3 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

/ / /

In timp ce unele persoane cauta diete minune pentru a-si mentine greutatea sau a mai pierde cateva kilograme, exista persoane care ar face orice pentru a se mai ingrasa putin.

Un regim sanatos pentru ingrasare: http://tinyurl.com/7jm8m6x

 

Care este Mărimea Ochilor tăi, Alexandra ...

Că doară trăim in Bucuresti si nu este Secret de Stat ... :)):)):))

 

Alexandro ! NU mă dezamăgi ... Să nu imi spui că esti Grăsană ...

NU as putea pen'ca să suportez ... :)):)):))
Ochi Imensi, stiu Io Bine, Alunecosi si o ... Grăsană ?
Ar fi Ultima Dez_Amăgire ...

"Ne mai SI radem", To'aăsi :)):)):))
Răsu' este Armae mea Secretă si Im_Batabilă de Luptă contra Guberniului ...
Care, se stie, are Ceva cu Ăia de peste 45 - 50 de Ani ...
Io am 66, da' nu se vede Vărsta Reală, decat ca de 50,

Maximum Maximorum si Aia atunci cand nu am dormit in_destul ...

1. Sunt prea multe Sfaturile si Toate, To'arăsa Alexandra nu fac, atat cat face Puntuu' 2.

2. Trei Conditii :

- Informatiune Personală Solidă cititnd Tratate de Endocrinologie, nu multe, numai f'o trei ... :)):)):))
plus Ghiduri de Tratament ...
Asta ca să STII cu care Doftor vei să ai de a face ...

- Tratamentul de Re_Echilibrare Hormonală, că ASTA este Cauza, Dez_Echilibru Hormonal, adică un Haos al Glandelor Endocrine ...

- Bani, semnificativ ...

După Rezolvare, dacă se poate, că nu mereu se poate ...

1. Hrană Naturală, consumată natural, separat si fără Gătire ...

2. Sport de Plăcere, da' in schimb, mult ...
IO fac Serii de 6 Etaje, de minimim 15 Ori Zilnic
Am un aparat Simplu At_Home pentur Haltere Grele ...

3. Sex Zilnic, cat mai mult Timp pe ... Sesiune ...

Dincolo de Plăcerea Exceptională in Sine, Sexul ese un Mijloc Terapeutic si Ant_Aging de Exceptiune ...
Plus că Funtia Exersată mentine

Capabilitătile in ... Cestie, Pline de Demnitate, ba chiar SI Rigiditate chiar si la Vărste Inaintate ...

La To'arăsele Femei mentine, dacă este practicat Zilnic si cu un Partener care Le_STIE, adică Stie Calea TAO,

mentine Starea ...:)):)):))Locală ... :)):)):))
intr-o Remarcabilă Frăgezime ... :)):)):))

Chiar si

Celulita,
Ridurile
Zbarciturile,
Consistenta Pielii,
Consiatenta Cărnii

sunt Alt_Fel decat in Absenta Exercitiului Zilnic ...

Plus une Aer Care_Se_Vede ...
Mai ales de către Ălelalte Femei, mai putin Norocoase ... :)):)):))
Succesuri !

PS Intr-un Fel sau Altuu', voi afla Io, Gabierul,
re ...:)):)):))

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor