Ziare.com

Anticoagulantele pot avea ca efect secundar leziunile la nivelul pielii

de Anca Serghescu
Marti, 29 Septembrie 2009, ora 19:46

   

Anticoagulantele pot avea ca efect secundar leziunile la nivelul pielii
Tratamentul cu anticoagulante poate avea drept urmare leziuni la nivelul pielii, de cele mai multe ori nedureroase, dar care pot semnala o afectiune destul de grava.

Medicamentul care are astfel de efecte secundare este, potrivit unor cercetatori germani care au testat 320 de pacienti, se numeste Heparina, un anticoagulant comun, relateaza HealthDay.

Dintre pacientii monitorizati, 7,5% s-au ales cu astfel de leziuni, un procent considerat destul de mare.

Cele mai predispuse sa dezvolte aceste leziuni, ca reactie la Heparina, sunt femeile, iar unii dintre factorii care contribuie sunt sarcina, obezitatea si folosirea indelungata a acestui tratament.
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4972 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Am uitat

UIte, p-astea am uitat sa le mentionezs in articolul precedent. Ma cam lasa memoria... :)))

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor