Cupa Davis: Argentina invinge Romania cu 3-0

Sambata, 05 Martie 2011, ora 18:42
1435 citiri

Argentina a trecut de Romania in intalnirea de Cupa Davis cu scorul 3-0, dupa ce sambata, in meciul decisiv, perechea Schwank/Chela i-a invins pe Hanescu si Tecau, scor 6-2, 7-6, 6-1.

Dupa cele doua infrangeri de vineri, soarta echipei noastre a ramas in mainile lui Tecau si Hanescu, insa nici acestia nu au reusit sa ne mentina in cursa pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei Davis.

Primul set al confruntarii cu Schwank si Chela a fost la discretia celor doi argentineni, care au reusit sa se impuna fara emotii, scor 6-2.

Hanescu si Tecau au avut o tresarire de orgoliu in actul secund, cand au facut doua breakuri. Unul dintre ele le-a adus un avantaj considerabil, 5-4 si serviciul, insa argentinienii au facut imediat rebreak si s-au impus la tie-break.

Romanii au cazut dupa tie-breakul tensionat si in ultimul set au fost doar sparring partners, cedand cu 6-1.

Pana la aceasta partida, Hanescu si Tecau au mai jucat de cinci ori impreuna in Cupa Davis, cu un palmares de doua victorii si trei infrangeri.

In urma cu o saptamana, Tecau si Hanescu au obtinut o performanta remarcabila, reusind sa se impuna in turneul de dublu de la Acapulco.

De partea cealalta, Chela si Schwank nu au mai jucat niciodata impreuna la "dublu". De altfel, pentru Chela a fost primul meci de dublu in Cupa Davis.

Romania a pierdut astfel confruntarea cu Argentina, iar cele doua partide de duminica vor mai conta doar pentru palmares.

Pentru a ramane in Grupa Mondiala, echipa noastra va disputa un nou meci de baraj, asa cum s-a intamplat mai mereu in ultimii ani.