Victor Piturca, despre meciul Ungaria - Romania: "Sunt foarte multumit"

Sambata, 23 Martie 2013, ora 00:11
5966 citiri

Victor Piturca, selectionerul Romaniei, a vorbit despre remiza obtinuta de "tricolori" in deplasarea din Ungaria, in preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Tehnicianul sustine ca a crezut mereu in egalare, chiar daca aceasta a venit tarziu, abia in prelungirile partidei de la Budapesta.

Mai mult, Piturca s-a declarat "foarte multumit" de rezultatul final al partidei.

"Normal ca am crezut in egal. Am introdus jucatori ofensivi, am riscat putin, am avut si sansa, insa asta e fotbalul. Sunt foarte multumit de cum am jucat. Si mai multumit eram daca am fi castigat.

Avem aceeasi meteahna veche, luam goluri din faze fixe. Cand iei un gol cum l-am luat noi pe primul e foarte greu sa revii. Am ratat in prima repriza ocazii mari, daca marcam altul era rezultatul. Pot spune ca sunt foarte multumit de rezultat", a spus Piturca la TVR.

Selectionerul crede ca jocul Romaniei a avut de suferit si din cauza tacticii ungurilor, care s-au inchis in propria jumatate.

"La un asemenea meci e foarte greu sa ai ocazii. Echipa lor s-a aparat si a jucat pe contraatac. Si terenul a fost greoi pentru noi. Asta e situatia, am spus inainte de meci ca va fi greu. Cred ca nici concentrarea nu a fost cum trebuie, au fost jucatori de la care asteptam mai mute. Sper sa dam batalia la Amsterdam si sa obtinem macar un punct", a mai spus Piturca.

Romania a smuls un egal in Ungaria

Romania a terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea disputata vineri seara cu Ungaria, in preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

"Tricolorii" au obtinut remiza in prelungirile partidei disputate pe stadionul Ferenc Puskas din Budapesta, fara spectatori.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Piturca Ungaria Romania, #Ungaria Romania rezultat, #Ungaria Romania Piturca declaratii, #Ungaria Romania meci preliminarii , #stiri Victor Piturca