Un furt mai pervers si mai periculos decat acciza de 7 centi (Opinii)

Autor: Ioana Ene Dogioiu - Senior editor
Duminica, 08 Decembrie 2013, ora 08:23
9825 citiri
Un furt mai pervers si mai periculos decat acciza de 7 centi (Opinii)

Victor Ponta se da de ceasul mortii sa tina in loc pretul combustibilului incapand cu 1 ianuarie.

Chestiunea a devenit pentru el o miza majora nu numai electorala, ci si in razboiul cu Traian Basescu. Daca va reusi pe 1 ianuarie sa spuna: "iata, mult zgomot pentru nimic, benzina nu s-a scumpit!", va inregistra o lovitura de imagine importanta.

In plus, o greva transportatorilor in prag de Sarbatori ar fi extrem de periculoasa. Oamenii se uita cu mai mult sau mai putin interes, mai mult sau mai putin amuzati la razboiul politic, dar daca in mijlocul lui decembrie cand incepe febra cumparaturilor toate transporturile vor fi sistate, furia va fi imensa.

Pana acum Victor Ponta a incercat cateva abureli specifice. Mai intai a anuntat ca pretul la pompa nu va creste pentru ca scadea pretul petrolului pe plan mondial. Barilul s-a mai ieftinit, dar niciodata pretul carburantilor din Romania nu a scazut pe masura. Scaderea nu se produce automat si cat timp piata le permite, producatorii vor prefera sa isi majoreze profitul daca pot. De cate ori s-au ieftinit substantial carburantii in Romania?

Dar sa zicem ca minunea se va intampla, cum poate sti Victor Ponta ca dupa o perioada de scadere, barilul de petrol nu se va scumpi din nou? Atat de multe elemente care pot intra in discutie, incat daca nu ai vreun glob de sticla fermecat, practic e imposobil sa stii cu precizie ce se va intampla.

Apoi a anuntat ca negociaza cu producatorii pentru ca benzina si motorina sa nu se scumpeasca prea mult. Ce inseamna prea mult? Dupa ce criteriu apreciem daca e putin, mult, prea mult? Ideea este daca se scumpeste sau nu. Si cat timp creste acciza scumpirea nu poate fi evitata decat daca fie companiile suporta o pierdere, fie guvernul reduce alte taxe.

Guvernul ar putea, teoretic, ajusta alte taxe, dar ar fi impotriva intersului pentru care a majorat acciza. Daca s-ar putea lipsi de acesti bani, nu declansa scandalul. Dar cat timp tine cu dintii de majorarea accizei nu cred ca este dispus sa renunte la acesti bani in alta parte.

Daca Petrom era de stat, aceasta discutie nu ar fi existat. De aceea companiile de stat sunt mai mereu pe pierdere, asa cum era si Petrom inainte de privatizare. Companiile private insa nu isi asuma pierderi decat daca sunt obligate de piata sa o faca sau au un interes major in alta parte.

Daca in urma scumpirii consumul de carburant s-ar prabusi ametitor, probabil ca ar fi necesara o redresare sub presiunea cererii care nu mai intalneste oferta. Dar cat timp se cumpara benzina si motorina in draci, nu vad de ce vreo companie si-ar asuma vreo pierdere. Ar fi impotriva logicii economice. Companiile nu sunt institutii de binefacere, ci institutii pentru profit.

Si daca nu le poate obliga, Victor Ponta incearca sa le momeasca. Oferta pe care le-a facut-o la intalnirea de vineri, potrivit Mediafax, scaderea cotei de biocarburnat din benzina, care, in loc sa creasca dupa cum era stabilit, ar urma sa scada, amanarea cu trei ani a datei pana la producatorii ar fi trebuit sa introduca pe piata benzina de mai buna calitate si amanarea pana in 2020 a datei pana la care companiile petroliere vor fi obligate sa reduca din emisiile de gaze cu efect de sera, ceea ce ar fi trebuit sa intample pana la sfarsitul lui 2014.

Adica acciza va fi acoperita pe seama mediului si a calitatii. Poluare si marfa mai slaba. E o oferta pe care e foarte posibil ca producatorii sa nu o refuze. Dar si daca oamenii nu vor da mai multi bani pe carburant, tot pagubiti vor fi. Mai pervers, mai putin vizibil, fara sa-si dea seama, doar poate mai grav.

Si ma intreb si eu, ecologistii degraba "varsatorii" de proteste pentru cianura si pentru gazele de sist, ingrijorati pana la lesin de copacelul, floricica si ierbuta de la Pungesti si Rosia Montana, au ceva de zis despre trocul cu poluarea? Sau "mama Rusie" nu sustine si proteste ecologiste pe aceasta tema complet neinteresante?

Citește și:
România oferă un ajutor de 1,3 milioane de dolari Turciei și Siriei, în urma cutremurelor devastatoare. Anunțul lui Bogdan Aurescu
România oferă un ajutor de 1,3 milioane de dolari Turciei și Siriei, în urma cutremurelor devastatoare. Anunțul lui Bogdan Aurescu
Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a participat luni, 20 martie, la Bruxelles, la Conferinţa internaţională a donatorilor în sprijinul populaţiilor din Turcia şi Siria afectate de...
Răspunsul lui Bogdan Aurescu pentru Moscova: ”Limba moldovenească este o construcție artificială creată de Uniunea Sovietică”
Răspunsul lui Bogdan Aurescu pentru Moscova: ”Limba moldovenească este o construcție artificială creată de Uniunea Sovietică”
Ministrul Afacerilor Externe a declarat luni, 20 martie, că limba moldovenească nu există, fiind doar o construcție artificială creată de Uniunea Sovietică. ”Această așa-numită limbă...
#Victor Ponta acciza carburant, #Ponta scumpire benzina , #premier