Ponta, nostalgic dupa USL: Rautatea si prostia si-au dat mana, si pana la urma raul a castigat

Joi, 05 Februarie 2015, ora 21:01
6857 citiri
Ponta, nostalgic dupa USL: Rautatea si prostia si-au dat mana, si pana la urma raul a castigat
Foto: Facebook/ Victor Ponta

Presedintele PSD, Victor Ponta, rememoreaza momentul infiintarii USL, din urma cu 4 ani, precizand ca Uniunea a fost "speranta de schimbare si autorul reparatiilor morale", dar ca pana la urma "rautatea si prostia si-au dat mana", iar "raul a castigat", marcand ruptura aliantei.

Potrivit premierului, USL a fost "cel mai frumos si bun proiect politic", singurul adversar politic al ceea ce a numit "regimul Basescu".

"5 Februarie 2011 - am pus bazele celui mai frumos si bun proiect politic de dupa 89! USL a reprezentat singurul adversar politic al Regimului 'Basescu', (un regim mafiot si antinational care si in zilele acestea isi arata adevarata fata), USL a fost speranta de schimbare si autorul reparatiilor morale, economice si materiale reusite dupa 7 Mai 2012. Si sunt foarte mandru de aceste realizari.

Din pacate, ca de atatea ori, impotriva unui proiect bun rautatea si prostia si-au dat mana, si pana la urma raul a castigat! Dar vina mea, a lui Crin si a altor fondatori este ca nu am stiut sa rezistam si sa tinem in viata USL, iar slabiciunile si suspiciunile noastre au fost speculate perfect de adversari. Sunt convins ca timpul va face dreptate USL", a scris pe Facebook Victor Ponta.

USL s-a rupt, pe 25 februarie 2014, dupa ce liderii PNL au votat, in sedinta Delegatiei Permanente, iesirea de la guvernare. In plus, ministrii liberali si-au dat demisia, pe 26 februarie, astfel ca PNL a trecut in opozitie, cerand si demisia prim-ministrului Victor Ponta.

Dupa alegerile europarlamentare, PNL a avut un candidat comun cu PDL la alegerile prezidentiale, pe Klaus Iohannis, cele doua formatiuni alcatuind Alianta Crestin Liberala (ACL). Ulterior, s-a realizat fuziunea celor doua formatiuni, care alcatuiesc acum Partid National Liberal.

F.N.

Opinie: De ce nu a fost invitată România la Paris
Opinie: De ce nu a fost invitată România la Paris
În spațiul de divergență dintre Europa și Statele Unite, Bucureștiul nu știe în ce parte să meargă. Dacă ar ține cont de principiile democrației liberale ar trece necondiționat de...
MK: Kogălniceanu, noul Ramstein de la Marea Neagră
MK: Kogălniceanu, noul Ramstein de la Marea Neagră
La Conferința de la München, România s-a trezit pusă la zid de partenerii strategici și apoi ignorată de aliații europeni. Dar în România, notează revista Stern, continuă construcția...
#Victor Ponta USL, #Ponta rupere USL, #Ponta Antonescu USL , #USL
  1. Opinie: De ce nu a fost invitată România la Paris
  2. MK: Kogălniceanu, noul Ramstein de la Marea Neagră
  3. România nu mai are fond de rezervă! Declarația incendiară a ministrului Finanțelor care provoacă panică. "Avem bani doar pentru alegeri și pentru forță majoră"
  4. Nicușor Dan rezistă presiunilor. Nu-și va retrage candidatura la prezidențiale. "Nu pot să mă joc. (...) Sunt două mii de oameni care au donat bani"
  5. "Vreți să știți de ce am plecat 10 ani și ce am făcut?". Crin Antonescu, adevărul despre absența din politică. "Ne bălăcim în conspirații" VIDEO
  6. Pică sau nu Guvernul. De ce a amânat AUR depunerea moțiunii de cenzură – Va demisiona Marcel Ciolacu?
  7. Un fost europarlamentar și ministru lasă politica după un eșec umilitor în alegeri: "M-am apucat serios de programat cu ajutorul AI. Am revenit la WOW"
  8. Nicușor Dan exclude ferm retragerea din cursa pentru Cotroceni: „Rămân în orice ipoteză, nu din orgoliu”
  9. AUR îi cere președintei Maia Sandu să ridice interdicția de intrare în Republica Moldova pentru George Simion: „Este de neconceput”
  10. Cine vorbește în numele României la întâlnirea de la Paris. Hurezeanu: ”Nu vor discuta probleme legate de continuarea războiului în Ucraina”