Surpriza in Liga 1: Viitorul lui Hagi pierde pe teren propriu si relanseaza lupta pentru play-off

Sambata, 13 Februarie 2016, ora 19:57
3982 citiri

Viitorul lui Gica Hagi s-a impiedicat pe teren propriu, sambata seara, in etapa a 24-a a Ligii 1 si prima din acest an. Echipa de la malul marii a fost invinsa de CSMS Iasi, scor 1-2, dupa un meci foarte slab facut de elevii lui Hagi, iar iesenii reintra in lupta pentru play-off.

In prima repriza, Viitorul a parut ca este echipa mai determinata, iar Razvan Marin a fost cel mai periculos jucator al gazdelor. Cea mai mare ocazie a echipei lui Hagi a fost in minutul 41, dupa un corner executat de Florin Cernat.

In ultimul minut, insa, Golubovic a reusit sa marcheze pentru CSMS Iasi dupa o gafa a lui Pecanha, portarul gazdelor iesind hazardat si permitandu-i lui Andrei Cristea sa-l lobeze, iar coechipierul acestuia a impins mingea in poarta.

La scurt timp dupa reluarea jocului, in minutul 53, Nuno Viveiros a reusit sa dubleze avantajul oaspetilor, la capatul unui contraatac. Viitorul a mai avut trei ocazii in repriza a doua, cea mai importanta fiind lovitura libera a lui Nedelcu, de la 20 de metri. In ultimul minut de joc, arbitrul a dictat penalti pentru gazde, iar Florin Tanase a marcat golul de onoare.

Dupa acest meci, Viitorul ramane pe locul 2, cu 43 de puncte, la egalitate cu Pandurii si la 3 distanta de liderul Astra Giurgiu. In schimb, CSMS Iasi face un pas foarte mare catre play-off, ajungand la egalitate de puncte cu ASA Targu Mures, 35, formatia aflata pe locul 6, ultimul care asigura calificarea in aceasta faza.

Liga 1: Mutu debuteaza cu o infrangere, iar ASA tremura pentru calificarea in play-off

In ultimele doua etape, insa, programul iesenilor pare mai greu. Acestia vor juca pe teren propriu cu ACS Poli Timisoara si in deplasare cu Steaua, in timp ce ASA Targu Mures are meci la CFR Cluj si pe teren propriu cu FC Botosani. In plus, ASA Targu Mures are si avantajul meciurilor directe si un golaveraj semnificativ mai bun.

Vineri seara, ASA a pierdut primul meci din 2016, scor 0-1 pe teren propriu, contra Pandurilor Targu Jiu.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Viitorul infrangere CSMS Iasi, #Viitorul meci CSMS Iasi, #CSMS Iasi play off , #Liga 1