Viitorul lui Hagi castiga titlul in Liga 1

Sambata, 13 Mai 2017, ora 21:54
30228 citiri

Viitorul lui Hagi a castigat titlul in Liga 1, dupa ce a invins sambata seara, pe teren propriu, pe CFR Cluj, cu 1-0, in ultima etapa a playoff-ului.

Unica reusita a meciului de la Ovidiu i-a apartinut lui Gabi Iancu, in minutul 63, dintr-un penalti obtinut de Florinel Coman dupa un duel cu Ionut Larie, care a semnat in ziua meciului cu FCSB.

3 echipe s-au luptat pentru titlu in ultima etapa a Ligii 1, in una dintre cele mai echilibrate editii din istorie. Viitorul, FCSB si Dinamo au intrat pe teren in aceeasi zi si la aceeasi ora pentru a decide castigatoarea sezonului 2016/2017.

Porniti ca favoriti, Hagi si compania au avut insa mult de suferit in partida cu clujenii, care au avut ocaziile mai mari in prima repriza, in special prin Omrani, si puteau intra in avantaj la pauza.

Dupa pauza, cand FCSB avea deja 3-0 cu Craiova si se afla pe primul loc, Hagi i-a aruncat in teren pe Florinel Coman si Gabi Iancu, iar Viitorul a devenit mult mai ofensiva.

63 e minutul in care stadionul din Ovidiu a explodat, dupa un penalti executat de fostul stelist Iancu si obtinut dupa un fault al viitorului stelist Larie.

Pana la final, baietii lui Hagi au reusit sa tina de minge si sa-i tina departe de poarta pe clujeni si fiesta a inceput dupa fluierul de final al arbitrului George Gaman.

Viitorul si FCSB termina sezonul la egalitate de puncte, cate 44, dar trupa lui Hagi, infiintata abia in urma cu 8 ani, e campioana gratie rezultatelor mai bune inregistrate in meciurile directe din playoff (3-1 la Ovidiu si 1-1 pe National Arena).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FC Viitorul si CFR Cluj, din ultima etapa a playoff-ului Ligii 1:

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI!!! VIITORUL E CAMPIOANA!!!

min.90+2 - Coman e lovit cu mingea in fata si cade ca secerat. Medicii intervin de urgenta, dar atacantul Viitorului pare ok.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelugniri.

min.90 - Boli intercepteaza si respinge din fata lui Roman.

min.85 - Tucudean il faulteaza pe Vatca si primeste cartonasul galben.

INFO: Cu cinci minute inainte de final, scorurile pe celelalte doua stadioane sunt urmatoarele:

FCSB-CSU Craiova 3-0

Dinamo-Astra 1-1

min.83 - Chitu cade in careu, cere penalti, dar Gaman lasa jocul sa continue.

min.83 - Ultima schimbare facuta de Vasile Miriuta: iese Omrani, intra Sorsa.

min.81 - Coman suteaza slab si Vatca prinde fara probleme.

min.79 - Deac il faulteaza pe Tucudean si vede un cartonas galben.

INFO: Am intrat in ultimul sfert de ora, iar trupa lui Hagi e la doar cateva minute de un titlu istoric.

min.74 - Ce ocazie! Rimniceanu are o interventie de zile mari la o minge trimisa cu capul de Roman!

min.72 - Gica Hagi se ia la cearta cu Ciprian Deac si e avertizat de arbitrul George Gaman.

min.69 - Inca o schimbare la CFR Cluj: intra Roman, iese Sirbu.

min.66 - Schimbare la CFR Cluj: iese Paun, intra Antal.

INFO: La acest scor, Viitorul e campioana! Iata cum se prezinta clasamentul cu 25 de minute inainte de finalul meciurilor:

1. Viitorul - 44 puncte

2. FCSB - 44 puncte

3. Dinamo - 40 puncte.

min.65 - GOOOL VIITORUL!!! Iancu executa si transforma cu siguranta!!!

min.64 - Vatca protesteaza si vede un cartonas galben.

min.63 - PENALTI VIITORUL! Ionut Larie, fundas care tocmai a semnat cu FCSB, il faulteaza in careu pe Coman si arbitrul Gaman arata punctul cu var!

min.62 - Ce ocazie! Din doar 4 metri, Tucudean trimite cu capul pe mijlocul portii si Vatca prinde!

min.61 - Ultima schimbare facuta de Hagi: iese Mladen, intra Radoi.

INFO: Cu jumatate de ora ramasa pana la finalul meciurilor, clasamentul la varf in Liga 1 se prezinta astfel:

1. FCSB - 44 puncte

2. Viitorul - 42 puncte

min.56 - Omrani trimite putin pe langa poarta de la marginea careului.

min.55 - Ocazie mare pentru CFR Cluj! Omrani ramane din nou singur cu Rimniceanu, insa sutul atacantului clujenilor e slab si goalkeeperul lui Hagi respinge.

min.52 - Schimbare la Viitorul: iese Rosu, intra Iancu.

min.51 - Benzar se arunca in careu, cerseste un penalti, dar se alege doar cu un cartonas galben pentru simulare.

min.50 - O noua ocazie pentru Viitorul! Casap trimite din 15 metri, Vatca respinge, insa pana la Boli, dar acesta reia cu capul pe langa poarta din doar cativa metri.

min.50 - CE OCAZIE! Deac respinge de pe linia portii la o minge trimisa cu capul de Casap, pentru ca apoi Boli sa nu ajunga la minge.

min.49 - Rosu suteaza de la distanta, Horj deviaza si mingea se duce pe langa poarta clujenilor.

min.47 - OCAZIE IMENSA PENTRU CFR CLUJ! Singur-singurel, Omrani reia cu capul peste poarta din 5 metri!

min.46 - Hagi il arunca in lupta pe Florinel Coman: ii ia locul lui Vlad Morar.

STARTUL REPRIZEI A DOUA

------------------------------------

INFO: O prima repriza in care, neasteptat, CFR Cluj a fost echipa mai periculoasa si care s-a apropiat mai mult de gol. Trupa lui Hagi pare putin marcata de importanta jocului, mai ales ca vestile venite de pe National Arena nu sunt deloc bune.

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea 1 minut de prelungire pentru aceasta prima repriza.

INFO: Inca un gol pentru Steaua. A marcat Jakolis. In acest moment, clasamentul la varf arata astfel:

INFO: Denis Alibec marcheaza din nou si Steaua se duce la 2-0 in meciul cu Craiova.

INFO: In Soseaua Stefan cel Mare, Dinamo si Astra sunt la egalitate, scor 1-1 (Nemec / Ionita).

min.41 - Morar nu ajunge de putin la o minge pe care scria 1-0.

min.34 - Ocazie uriasa CFR Cluj! Paun da pe langa minge din fata portii goale!

min.29 - Rimniceanu scoate la un corner periculos executat de Sirbu.

min.27 - Vatca iese bine din poarta si respinge din fata lui Casap.

min.27 - Chitu cade in careu dupa un duel cu Peteleu, cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.24 - Morar trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.21 - Rimniceanu respinge executia lui Deac, din lovitura libera de la 18 metri.

min.20 - Peteleu scoate o lovitura libera periculoasa de la 18 metri, dupa un duel cu Boli.

INFO: FCSB a deschis scorul in meciul cu Craiova (Denis Alibec e autorul golului) si a urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, in acest moment:

2. Viitroul - 42 puncte

min.18 - Vatca prinde cu siguranta la un sut de la distanta trimis de Casap.

min.12 - Casap cade in careu dupa un duel cu Larie, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.7 - Ocazie uriasa pentru CFR! Rimniceanu scoate cu piciorul la un sut trimis de Omrani, ramas singur in centrul careului!

min.5 - Benzar il faulteaza pe Nouvier, anagajat excelent de Deac spre poarta lui Rimniceanu.

ora 20:02 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida se joaca la Ovidiu si poate fi vizionata in direct la TV pe Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

INFO: Inaintea acestei etape, Viitorul ocupa primul loc in clasamentul playoff-ului Ligii 1, la egalitate cu FCSB, ambele cu cate 41 de puncte.

INFO: Daca invinge, Viitorul e sigura de castigarea titlului. Trupa lui Hagi poate castiga primul titlu din istorie si daca face egal sau pierde. Toate calculele le gasiti mai jos:

ECHIPELE:

VIITORUL: Rimniceanu, Benzar, Tiru, Boli, Ganea - Rosu, Mladen, Casap - Chitu, Tucudean, Morar.

Rezerve: Buzbuchi, Radoi, Dumitrescu, Coman, Iancu, Nenita, Cicaldau.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

CFR CLUJ: Vatca - Rus, Larie, Horj, Peteleu - Muresan, Deac - Sirbu, Paun, Nouvier - Omrani.

Rezerve: Marc, Nascimento, Roman, Sorsa, Antal, Parv, Petrus.

Antrenor: Vasile Miriuta.

Arbitru: George Gaman.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Viitorul CFR Cluj LIVE, #Viitorul CFR Cluj direct, #Viitorul titlu Liga 1 , #Liga 1