Liga 1: Viitorul castiga un meci spectaculos si incheie anul pe primul loc

Luni, 19 Decembrie 2016, ora 22:24
7765 citiri

Viitorul Constanta a castigat ultimul meci al anului in Liga 1, scor 3-1 pe teren propriu cu FC Botosani, desi elevii lui Gica Hagi au fost condusi inca din secunda 9. Astfel, Viitorul este lider al campionatului cel putin pana in luna februarie.

Oaspetii au deschis scorul foarte rapid, prin Mihai Roman, care a profitat de o eroare uriasa in defensiva gazdelor, dupa o minge trimisa in adancime.

Dupa ce acelasi Roman a ratat sansa de a dubla avantajul, in minutul 15 Istvan Kovacs a dictat lovitura de la 11 metri pentru Viitorul, iar Gabi Iancu a egalat.

De aici inainte, elevii lui Gica Hagi si-au revenit si au atacat continuu, avand alte mari ocazii de a marca pana la pauza. Dupa pauza s-a remarcat cel mai bun jucator al Viitorului, Razvan Marin, care a dat pasa de gol pentru Chitu in minutul 50 si a inscris si el in minutul 62.

Acelasi Marin si Florinel Coman au mai avut alte sanse de a marca, insa scorul a ramas in cele din urma 3-1, iar Viitorul a demonstrat ca este cea mai buna echipa din campionat.

Viitorul ajunge la 42 de puncte si urca din nou pe locul 1, la doua puncte distanta de principala contracandidata la titlu, Steaua, si la 5 de CS U Craiova si Gaz Metan Medias, insa cea din urma are probleme financiare si este aproape de o depunctare.

FC Botosani ramane cu 25 de puncte, pe locul 8, fiind la 5 puncte de play-off, unde este tot mai putin probabil ca poate sa ajunga.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Viitorul invins FC Botosani, #Viitorul lider Liga 1, #Viitorul lider campionat, #rezultat Viitorul FC Botosani, #scor Viitorul Botosani , #Liga 1