Europa League: Viitorul pierde categoric in Belgia

Joi, 25 Iulie 2019, ora 23:23
30870 citiri

FC Viitorul a fost suferit o infrangere drastica in deplasarea sustinuta, joi seara, la Gent, in prima mansa din turul doi preliminar al Europa League.

Formatia lui Gica Hagi a fost invinsa cu 6-3 de gruparea belgiana si sansele de calificare ale constantenilor in runda urmatoare par a fi de domeniul fantasticului.

Hagi si compania au avut parte de o prima repriza de cosmar la Gent, acolo unde in urma cu trei ani erau spulberati cu 5-0, tot in preliminariile Europa League.

5 goluri a incasat Viitorul in primele 45 de minute ale meciului din Belgia, reusind sa inscrie o singura date. A punctat Mladen, cu o executie superba de la aproximativ 30 de metri.

La revenirea de la cabine, gazdele au mai inscris o data, iar constantenii pareau ca se indreapta catre un dezastru.

Fundasul Bogdan Tiru a reusit sa mai spele din rusine cu doua goluri marcate intr-un interval de doar 5 minute. Soarta calificarii pare insa rezolvata.

Mansa secunda va avea loc joia viitoare, la Ovidiu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre Gent si Viitorul, din prima mansa a turului doi preliminar al Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vor fi 5 minute de prelungiri.

min.90 - Ce ocazie! Ofoe rateaza o ocazie uriasa. Singur in 10 metri, trimite peste poarta!

min.81 - Tordai prinde bine la un nou contraatac periculos al belgienilor.

min.67 - Ce ocazie! Dragus reia cu capul din cativa metri, insa Kaminski scoate cu un reflex incredibil!

min.62 - O noua schimbare facuta de Gica Hagi: iese Ganea, intra Dragus.

min.61 - GOOOL VIITORUL!!! Acelasi Bogdan Tiru marcheaza dupa o noua balbaiala in careul lui Gent!!!

min.56 - GOOOL VIITORUL!!! Bogdan Tiru reduce din handicap, dupa o eroare a aparatorilor belgieni!!!

min.55 - Ganea suteaza superb de la marginea careului, dar Kaminski e la post si scoate de sub bara.

INFO: Pentru Gent e primul meci oficial disputat in acest sezon.

min.50 - GOL GENT! Yeremchuk duce scorul cu 6-1 la capatul unui nou contraatac rapid al gazdelor!!!

min.47 - O noua ocazie mare pentru gazde: Kubo reia cu capul putin pe langa poarta!

min.46 - O singura schimbare facuta de Hagi la pauza: A iesit Iacob, a intrat Ghita.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - GOL GENT!!! Kuba isi trece in cont dubla cu o reluare din cativa metri, dupa un contraatac excelent purtat de belgieni!!!

min.42 - GOL GENT!!! Yeremchuk inscrie fara probleme de la punctul cu var!!!

min.41 - Penalti pentru Gent dupa un fault al lui Iacob in propriul careu!

INFO: Viitorul si Gent s-au mai intalnit si acum trei ani, in turul trei preliminar din Europa League, cand belgienii s-au impus pe teren propriu cu un categoric 5-0, dupa ce in tur, la Ovidiu, a fost 0-0.

min.38 - Acelasi Kubo suteaza, insa mingea se duce de data aceasta mult peste poarta constantenilor.

min.35 - GOL GENT!!! Kubo il invinge pe Todai cu un sut superb de la vreo 30 de metri!!!

min.21 - GOOOL VIITORUL!!! Mladen reuseste un gol de zile mari, cu un sut fantastic de la aproximativ 30 de metri!!!

INFO: Meciul poate fi urmarit in direct pe... National TV. Asta dupa ce TVR a refuzat sa-l mai transmita.

min.13 - GOL GENT!!! Belgienii isi dubleaza avantajul prin Dejaegere, cu un sut frumos de la marginea careului!!!

min.4 - GOL GENT!!! Nana Asare deschide scorul cu un sut in forta dupa un corner executat de Odjidja-Ofoe!!!

ora 21:30 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida se joaca la Gent si nu e televizata in direct in Romania.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Ovidiu.

ECHIPELE:

GENT: Kaminski - Lustig, Plastun, Rosted, Asare - Dejaegere, Owusu, David, Ofoe - Kubo, Yeremchuk.

Antrenor: Jess Thorup.

VIITORUL: Tordai - Mladen, Tiru, Iacob, De Nooijer - Houri, Artean, Achim - Iancu, Ganea, Matan.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Aleksandar Stavrev (Macedonia) .

Guvernul modifică plafoanele la energie, „în favoarea consumatorilor”. Până când se prelungește măsura
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că Guvernul le-a promis românilor că menţinem plafonarea preţurilor la energie şi gaze până în primăvara lui 2025 iar astăzi, în...
Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
#Gent Viitorul in direct, #LIVE meci Gent Viitorul, #Gent Viitorul Europa League, #Gent Viitorul rezultat meci , #stiri Viitorul