Viitorul, invinsa categoric de FC Salzburg in playoff-ul Europa League

Joi, 17 August 2017, ora 23:35
18683 citiri

FC Viitorul a pierdut, scor 1-3, intalnirea disputata joi seara, pe teren propriu, cu FC Salzburg, in prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Mansa retur se va disputa peste o saptamana in Austria.

Campioana Romaniei, ajunsa la 6 partide fara victorii, a fost surclasata de campioana Austriei, la capatul unui meci in care oaspetii au facut tot ce si-au dorit cu apararea lui Gica Hagi.

Deschiderea scorului a venit dupa numai 62 de secunde, cand sud-coreeanul Hwang a profitat de o mare greseala a lui Boli si l-a invins pe Rimniceanu cu un sut la vinclu.

Constantetii au egalat insa repede, peste numai 6 minute, cand Tucudean a primit de la Chitu si l-a batut pe Stankovic cu un sut din cativa metri.

A urmat insa un recital de erori in apararea gazdelor, iar pana la pauza formatia detinuta de Red Bull a mai punctat de doua ori.

Mai intai, in minutul 28, Wolf a primit singur in partea stanga, a patruns in centru si a inscris cu ajutorul unei devieri a aceluiasi Boli.

Apoi, peste numai trei minute, Dabbur l-a invins pe Rimniceanu cu un sut plasat de la marginea careului.

In partea secunda, Hagi i-a aruncat in lupta pe Florinel Coman si brazilianul Eric, dar Viitorul s-a apropiat o singura data periculos de poarta adversa, in startul reprizei, prin Chitu, care l-a luat insa la tinta pe goalkeeperul austriecilor.

Oaspetii au avut si ei cateva ocazii mari in repriza a II-a, chiar daca n-au mai fortat deloc.

1-3 si doar o minune o mai poate duce pe Viitorul in grupele Europa League.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul dintre FC Viitorul si FC Salzburg, din prima mansa a playoff-ului pentru grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Eric protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

min.90+2 - Mare ocazie pentru Viitorul! Tucudean patrunde bine din banda dreapta, suteaza in forta, dar mingea se duce peste poarta.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 3 minute.

min.90 - Marius Constantin trimite pe langa poarta cu un sut de la 16 metri.

min.81 - Ultima schimbare facuta si de austrieci: iese Wolf, intra Minamino.

min.80 - Rimniceanu scoate din nou la un sut al lui Dabbur.

min.77 - Ce ocazie! Rimniceanu intervine exceptional si scoate la un sut din cativa metri al lui Dabbur!

min.75 - Inca o mutare la Salzburg: iese autorul primului gol, Hwang, intra norvegianul Gulbrandsen.

min.72 - Ultima schimbare facuta de Hagi: iese Chitu, intra Eric.

min.70 - Schimbare la austrieci: iese Rzatkowski, intra Haidara.

min.69 - Dabbur suteaza peste poarta aparata de Rimniceanu, dupa o greseala a lui Hodorogea.

min.67 - Ganea suteaza in forta, dar peste poarta.

min.66 - Coman executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, dar mingea este deviata de zid si iese afara.

min.54 - Miranda il faulteaza pe Tucudean si vede cartonasul galben.

min.50 - O noua schimbare la Viitorul: iese Cicaldau, accidentat, intra Florinel Coman.

min.47 - Ocazie uriasa pentru Viitorul! Chitu primeste de la Tucudean, in pozitie de 1 la 1 cu goalkeeperul advers, dar suteaza direct in acesta!

min.46 - Schimbare la Viitorul: iese Tiru, intra Hodorogea.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Cicaldau trimite e la maginea careului putin pe langa poarta austriecilor.

min.39 - Tucudean se arunca in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.34 - Mladen faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

min.33 - Ce ocazie!! Rimniceanu are o noua interventie excelenta, dupa o noua gafa a lui Boli. Apararea Viitorului e la pamant.

min.33 - O noua ocazie uriasa pentru oaspeti! Hwang suteaza de la marginea careului si doar interventia cu piciorul a lui Rimniceanu face ca tabela sa nu se modifice din nou!

min.31 - GOOOL SALZBURG!!! Austriecii fac ce vor prin apararea constantenilor, iar Dabbur duce scorul la 3-1 cu un sut de la marginea careului!!!

min.28 - GOOOL SALZBURG!!! Wolf primeste in partea stanga, fara sa fie deranjat de niciun fundas al Viitorului, apoi suteaza si inscrie cu ajutorul unei devieri a lui Boli!!!

min.25 - Lopez vede primul cartonas galben al partidei, pentru un fault la mijlocul terenului.

min.19 - Ocazie uriasa pentru oaspeti! Dabbur reia imprecis din doar 5 metri!

min.17 - Rimniceanu iese bine din poarta si retine din fata lui Hwang.

min.15 - Wolf suteaza de la marginea careului, dar mingea se duce mult pe langa poarta campioanei Romaniei.

min.7 - GOOOOOL VIITORUL!!! Tucudean primeste de la Chitu si-l invinge pe Stankovic cu un sut din doar cativa metri!!!

min.1 - GOOOL SALZBURG!!! Boli gafeaza in apropierea careului, iar Hwang il invinge pe Rimniceanu cu un sut la vinclu!!!

ora 21:43 - STARTUL MECIULUI

INFO: Jocul are loc la Ovidiu si e transmis in direct la TV de postul TVR 1.

INFO: Mansa retur va avea loc joia viitoare la Salzburg.

INFO: Ambele echipe au ajuns in playoff-ul Europa League dupa ce au fost eliminate in turul III preliminar al Ligii Campionilor. Viitorul de APOEL Nicosia, iar Salzburg de Rijeka.

ECHIPELE:

FC VIITORUL: Rimniceanu - Boli, Tiru, Constantin, Ganea - Lopez, Mladen, Vina - Chitu, Tucudean, Cicaldau.

Rezerve: Buzbuchi, Coman, Herea, Hodorogea, Eric, Dumitrescu, Baluta.

Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC SALZBURG: Stankovic - Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer - Rzatkowski, Wolf, Samassekou, Berisha - Hwang, Dabbur.

Rezerve: Coronel, Haidara, Minamino, Gulbrandsen, Leitgeb, Farkas, Pongracic.

Antrenor: Marco Rose

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).

Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
#Viitorul invinsa Salzburg playoff, #LIVE meci Viitorul Salzburg, #Viitorul Salzburg Europa League, #Viitorul Salzburg playoff , #stiri Viitorul