Viitorul lui Hagi, eliminat din Europa League dupa o infrangere clara in Olanda

Joi, 02 August 2018, ora 22:50
13532 citiri

Viitorul lui Gica Hagi si-a incheiat aventura europeana din acest sezon cu o infrangere meritata la Arnhem, in Olanda.

Vitesse s-a calificat in turul III preliminar al Europa League dupa ce a trecut cu scorul de 3-1 de pustii "Regelui", care au dat totusi o replica destul de slaba.

Dupa remiza spectaculoasa de la Ovidiu, acolo unde Viitorul a condus cu 2-0 insa a sfarsit prin a fi egalata, partida din Olanda a inceput bine pentru dobrogeni.

Doua erori ale aparatorilor lui Vitesse l-au pus oe Ianis Hagi in pozitii bune, insa fiul "Regelui" a ratat de fiecare data.

Matavz a deschis scorul pentru olandezi in minutul 23 dupa ce, cu un minut inainte, Buttner luase la tinta transversala portii aparata de Cojocaru.

Bryan Linssen a fost aproape de 2-0 in finalul primei parti, atunci cand a sutat si el in transversala, Viitorul putandu-se considera norocoasa pentru ca a fost condusa cu un singur gol diferenta la pauza.

Imediat dupa revenirea de la cabine, Linssen n-a mai ratat si a marcat golul doi, insa la faza imediat urmatoare Dragus a redus din diferenta si a reaprins sperantele romanilor.

Soarta calificarii s-a decis in minutul 77, atunci cand Mladen a trimis complet aiurea o minge spre propriul portar, Beerens a interceptat si a inscris pentru 3-1.

Viitorul pierde meritat pe terenul lui Vitesse si paraseste Europa League din nou in faza preliminariilor.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Fluier final! Vitesse merge in turul III al preliminariilor.

Min.90 Vom avea patru minute de prelungiri.

Min.86 Elevii lui Hagi nu dau impresia ca mai pot marca.

Min.82 Cojocaru retine un sut slab trimis de la marginea careului.

Min.77 GOOOL Vitesse! Mladen trimite o pasa aiurea spre Cojocaru, balonul este interceptat si scorul este 3-1!

Min.71 Se joaca fara prea multe ocazii.

Min.67 Vina suteaza de la marginea careului, dar trimite slab.

Min.65 Gresesc inca o data fundasii lui Hagi, dar au noroc si sutul este pe langa poarta lui Cojocaru.

Min.61 E ceva mai prezenta in joc echipa noastra in aceasta repriza.

Min.54 Un olandez a cazut in careul propriu si se resimte. Medicii fac semne ca e nevoie de schimbare.

Min.49 GOOOL Viitorul! Dragus inscrie cu un sut din interiorul careului!

Min.48 GOOOL Vitesse! Olandezii duc scorul la 2-0 dupa noi gafe in defensiva romanilor!

Min.46 Incepe partea secunda!

___________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.41 BARA Vitesse! Olandezii sunt din nou foarte aproape de gol si inca o data transversala se opune!

Min.35 Foarte putine realizari au avut jucatorii lui Hagi in aceasta repriza.

Min.31 Sut din afara careului, Cojocaru scoate peste transversala!

Min.23 GOOOL Vitesse! Olandezii deschid scorul prin Matavz dupa o noua gafa a apararii romanilor!

Min.22 BARA Vitesse! Cojocaru iese aiurea si olandezii au sansa deschiderii scorului!

Min.18 Cartonas galben pentru De Nooijer.

Min.15 Greseste Eduardo, mingea ajunge la Hagi, dar acesta suteaza din prima mult pe langa poarta!

Min.14 Joc destul de linistit, fara prea multe sanse de gol.

Min.7 Romanii recupereaza in apropierea careului advers, pasa la Hagi care suteaza din prima, insa Eduardo plonjeaza excelent si scoate in corner!

Min.3 Olandezii incep in atac aceasta partida, desi Viitorul are nevoie de gol.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Serero, Clarke-Salter, Foor - Beerens, Matavz, Linssen

Rezerve: Pasveer, Karami, Van der Werff, Clark, Bruns, Gong, Buitink

Antrenor: Leonid Slutki

Viitorul: Cojocaru - Lima, Tiru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Baluta, Vina - Dragus, I. Hagi, Houri

Rezerve: Buzbuchi, Luchin, Matan, Vodut, Ciobanu, Hodorogea, Boboc

Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Kevin Clancy

Piedone vorbește despre un complot în favoarea lui Nicuşor Dan: ”Nu mă întoarce nimeni înapoi”
Cristian Popescu Piedone (PUSL), candidat la funcţia de primar al Capitalei, a infirmat, din nou, marţi, 23 aprilie, zvonurile referitoare la o posibilă retragerea a sa din cursa electorală şi...
Sebastian Burduja, candidatul PNL la Primăria Capitalei: ”Bucureștenii să nu mai fie forțați să aleagă răul cel mai mic"
Candidatul liberal la Primăria Capitalei, anunțat odată cu retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursă, vrea să propună „un model liberal de administrație”. Sebastian Burduja, liderul...
#Viitorul rezultat Europa League, #Viitorul Vitesse Europa League, #Viitorul Hagi Europa League , #stiri Viitorul