David Popovici nu e singur. România a descoperit un alt înotător de aur. Cursă fabuloasă la Europene pentru Vlad Stancu

Joi, 07 Iulie 2022, ora 18:57
5889 citiri

Înotătorul român Vlad Stancu a câștigat joi medalia de aur în cursa de 1.500 de metri liber la Europenele de natație care au loc în România, la Otopeni.

După medaliile de aur cucerite de David Popovici, la 200 de metri liber, dar și de ștafeta României de 4*100 metri liber, România a luat al treilea titlu european prin Vlad Stancu.

Stancu a făcut o cursă fabuloasă, în care a concurat umăr la umăr cu polonezul Chmielewski până în ultimii 300 de metri, când românul a accelerat formidabil și s-a desprins decisiv.

În clasamentul probei, Stancu a încheiat primul cu 15 minute, 5 secunde şi 47 de sutimi, pe locul secund s-a clasat Krzysztof Chmielewski (Polonia) cu 15:13.46, iar pe locul 3 a venit turcul Emir Batur Albayrak (15:15.24).

A fost a doua medalie a zilei de joi pentru delegaţia României, după argintul câştigat de Bianca Costea, în finala de la 50 m liber feminin.

Ştafeta de 4x100 m liber a României, formată din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, George-Alexandru Stoica-Constantin şi Mihai Gergely, nu a reuşit, duminică, să acceadă în finală...
Cursa de poveste cu care David Popovici s-a apropiat amenințător de recordul mondial. E al treilea timp din istorie VIDEO
Sportivul David Popovici a reuşit încă un rezultat excepţional, după ce a căştigat, luni, medalia de aur în proba de 200 metri liber, la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma....