Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Maratonul International Bucuresti: Peste 19.000 de participanti din mai mult de 70 de tari - Cine sunt castigatorii

Duminica, 14 Octombrie 2018, ora 20:33
4601 citiri

Peste 19.000 de participanti din peste 70 de tari au participat la cea la cea de-a 11-a editie a Maratonului International Bucuresti.

Invingatorul maratonului de 42,195 km, a fost Hosea Kipkenboi din Kenya, cronometrat cu 2h 11min 32sec. Acesta a fost urmat de catre conationalul sau Kipkogei Joel Kimutai pe locul doi, cu 2h 11min 59sec si de Kaleb Kashebo din Etiopia pe locul trei cu 2h 13min 22sec, potrivit unui comunicat remis Ziare.com.

Proba feminina a fost castigata de etiopianca Gelana Almaz Erba cu timpul 2h 41min 29sec. Pozitiile urmatoare au fost ocupate de catre romancele Adela Baltoi cu 2h 50min 06sec si conationala sa Nicoleta Ciortan, cu 2h 57min 56sec.

In cadrul acestei editii a fost stabilit un timp record de cursa la categoria barbati.

La proba de semimaraton, Maxim Raileanu (Republica Moldova) a castigat primul loc la masculin, finalizand cursa in 1h 6min 34sec, si romanca Maria Magdalena Veliscu cu un timp de 1h 33min 48sec la feminin.

La cursa de stafeta, pe locul intai s-a clasat echipa MTB.MD din Romania cu timpul 2h 20min 47sec. La cursa de 10km individual, a fost invingator la categoria barbati Nicolae Soare cu timpul 30min 15sec si Adriana Nelson, la categoria femei, inregistrand timpul 34min 43sec.

La cursa populara au luat startul 2.500 de participanti, aceasta fiind castigata la masculin de catre Mircea Alexandrescu, iar la feminin, de Cuta Talpau.

Sambata 13 octombrie, la cursa copiilor au luat startul 3.600 de copii cu varste cuprinse intre 0-13 ani, fiecare categorie de varsta si gen avand start diferit, coridorul de start fiind impartit pe sectoare, pe distante cuprinse intre 0,9-1,4 km.

De asemenea, 2.500 de adolescenti cu varste cuprinse intre 14-19 ani au concurat in aceeasi zi pe o distanta de 2,5 km.

La cursele competitive au fost oferite premii primilor cinci clasati ai fiecarei curse.

Traficul in Capitala a fost restrictionat in timpul competitiilor.

T.B.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#maratonul bucuresti, #maratonul international Bucuresti, #castigatori maraton bucuresti , #timp liber