A doua victorie românească la Wimbledon. Care sunt jucătoarele eliminate

Marti, 25 Iunie 2024, ora 17:52
7978 citiri
Anca Todoni FOTO Instagram Anca Todoni

Anca Todoni, locul 141 WTA, a ajuns, marţi, în turul doi al calificărilor la turneul de grand slam de la Wimbledon. Tot marţi, Irina Bara și Miriam Bulgaru au fost eliminate în calificări.

Todoni a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, numărul 181 mondial, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi 13 minute.

Irina Bara, locul 220 WTA, a pierdut în primul tur al calificărilor în faţa spportivei din Cehia Gabriela Knutson (231 WTA), scor 6-7 (6), 1-6, într-o oră şi 29 de minute.

În turul doi al calificărilor, Anca Todoni o va întâlni pe favorita 32, sportiva australiană Kimberly Birrell (132 WTA).

Tot marţi, Gabriela Ruse, locul 152 WTA, a ajuns în turul doi al calificărilor învingând-o pe sportiva din Columbia Emiliana Arango, locul 122 WTA, scor 6-2, 6-3, într-o oră şi 23 de minute. În runda următoare, românca o va întâlni pe jucătarea cehă Dominika Salkova, numărul 149 mondial.

Marţi mai joacă în calificări şi Andreea Mitu (cu Maya Joint din Australia).

Victor Cornea, peste Stefanos Tsitsipas. Victorie mare pentru iubitul Andreei Bălan
Perechea româno-germană Victor Cornea/Andre Begemann s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP 250 de la Gstaad (Elveţia), dotat cu premii totale de...
O nouă victorie pentru Rafael Nadal, contra unui favorit. Revenire spectaculoasă în setul doi
Tenismanul spaniol Rafael Nadal, fost număr unu mondial, s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului ATP 250 pe zgură din oraşul suedez Bastad după ce a trecut de britanicul...
#wimbledon, #victorie, #romance, #Anca Todoni , #stiri tenis
  1. Scandal între suporterii lui FCSB și Mihai Pintilii: "Ție să îți dau explicații?" VIDEO
  2. Scandal în direct la TV: Vali Moraru și Gigi Becali s-au contrat dur! "Ai mintea întunecată!" VIDEO
  3. Irina Begu e în semifinale la Palermo! Pe cine va întâlni românca în această fază
  4. Ce spune Gigi Becali despre penalty-ul primit de FCSB în disputa cu Unirea Slobozia: ”Voi chiar nu vedeți?”
  5. Darius Olaru anunță criza de la FCSB: ”Ne îngrijorează”. Ce spune despre faza penalty-ului
  6. UEFA anchetează Spania, după scandările de după finala EURO: ”Gibraltar este spaniol”
  7. Cupa Mondială 2030: Spania a stabilit cele 11 stadioane pe care se vor juca meciurile
  8. România U20 va juca pentru locurile 15-16 la Campionatul European de Handbal
  9. Încă o seară neagră pentru FCSB! Campioana, egalată în prelungiri de Unire Slobozia
  10. Poli Iași - FC Botoșani 1-0. Derby-ul Moldovei, câștigat de echipa din Copou