Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CM 2010: SUA invinge dramatic Algeria

Miercuri, 23 Iunie 2010, ora 18:50
5305 citiri

Echipa nationala de fotbal a Statelor Unite ale Americii a obtinut o victorie incredibila in ultima partida din Grupa C a Cupei Mondiale, baietii lui Bob Bradley trecand cu scorul de 1-0 de Algeria pentru a se califica in optimile de finala.

Partida a inceput surprinzator cu nord-africanii in ofensiva, Djebbour luand la tinta transversala portii aparate de Howard inca din minutul 6. Americanii au parut putin surprinsi de replica buna a adversarilor si nu au prea avut replica in primele minute ale partidei.

Obligati sa obtina toate cele 3 puncte puse in joc, baietii lui Bradley au echilibrat treptat jocul, amenintand serios poarta algerienilor.

Cu Dempsey in prim-planul actiunilor ofensive, americanii au avut o serie de ocazii rarisime in prima parte a jocului, insa Gomez sau Altidore au ratat cu nonsalanta sansa deschiderii scorului.

In partea secunda, nationala SUA a devenit tot mai ofensiva odata cu scurgerea minutelor. Acelasi dempsey a avut golul de 1-0 in varful bocancului, de doua ori in aceeasi faza, el sutand mai intai in bara si apoi peste poarta goala.

Salvarea a venit pentru americani abia in prelungirile intalnirii, atunci cand cel mai bun om al lor, Landon Donovan, a aruncat tribunele si banca de rezerve a "yankeilor" in aer cu golul ce avea sa califice pana la urma echipa in faza optimilor.

Pana la finalul meciului capitanul africanilor, Yahia, a vazut cel de-al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Partida dintre SUA si Algeria a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Final de meci, SUA merge in optimi!

Min.92 Eliminare Algeria !!! Yahia primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.91 GOOOOL SUA !!! Donovan puncteaza in prelungirile partidei !!!

Min.91 Howard retine sutul lui Saifi.

Min.90 Beasley este avertizat cu cartonas galben

Min.89 Altidore scapa spre poarta adversa, intoarce in centrul careului, insa Buddle parasise acea zona.

Schimbare Algeria: Saifi intra in locul lui Matmour.

Min.83 Dempsey executa dezamagitor o lovitura libera.

Min.83 Lacen este avertizat cu cartonas galben.

INFO: Dempsey are buza sparta si acuza o lovitura cu cotul.

Schimbare SUA: Bornstein ii lasa locul pe teren lui Beasley.

Min.79 Mbolhi respinge cu emotii sutul lui Bradley.

Min.76 Buddle nu reuseste sa ajunga la centrarea lui Cherundolo.

Min.76 Yahia primeste un cartonas galben.

Min.74 Bradley reia peste poarta o centrare buna trimisa de Donovan.

Min.73 Yebda incearca un sut de la 30 de metri, insa balonul trece peste poarta.

Min.70 Sut centrare trimis de Altidore si Bougherra este aproape de autogol.

Schimbare Algeria: Guedioura il inlocuieste pe Ziani.

Min.68 Inca o ocazie pentru americani, insa Mbolhi il blocheaza in doua randuri pe Altidore.

Min.66 Bocanegra reia cu capul, insa Altidore nu reuseste sa trimita balonul in poarta.

Min.65 Feilhaber patrunde bine in partea dreapta, centrarea sa este blocata de Mbolhi.

Schimbare SUA: Buddle intra in locul lui Edu.

Min.62 Altidore este avertizat cu cartonas galben.

Min.58 Yebda reia spectaculos, din foarfeca, insa balonul se scurge pe langa poarta.

Min.56 Uriasa ratare a americanilor! Dempsey profita de o gafa a fundasilor algerieni, preia balonul si suteaza in bara. Mingea i-a revenit, insa de aceasta data americanul a tras peste poarta goala!

Min.52 Yebda reia slab cu capul, din pozitie foarte buna.

Min.50 Halliche reia cu capul pe langa poarta lui Howard.

Min.47 Algeria incepe si aceasta repriza in atac, Matmour fiind surprins in pozitie de off-side.

INFO: Landon Donovan a egalat recordul detinut de Earnie Stewart si Cobi Jones, jucand in 11 partide la Cupa Mondiala.

A inceput repriza secunda!

Schimbare SUA: Feilhaber intra in locul lui Gomez.

________________

Finalul primei reprize!

min.43 Ziani trage frumos, de la distanta, la mica distanta de vinclu!

Min.38 Matmour suteaza puternic, de la 25 de metri, Howard respinge greu.

Min.37 Ocazie mare a americanilor! Dempsey suteaza in portarul algerian, balonul ajunge la Altidore iar acesta il trimite peste poarta, din 6 metri!

Min.33 Donovan are o noua ocazie buna de a marca.

Min.29 Djebbour nu reuseste sa controleze un balon in careul americanlor.

INFO: In cealalta partida a grupei, Anglia a deschis scorul prin Defoe.

Min.24 Djebbour trimite cu capul peste poarta lui Howard.

Min.21 Ocazie fantastica a americanilor! Dempsey a sutat in portarul Mbolhi din 5 metri, mingea i-a revenit si a pasat-o la Gomez. Acesta din urma a marcat, dar golul a fost anulat pentru o pozitie de off-side.

Min.17 Donovan suteaza si el de la distanta, din nou peste poarta.

Min.16 Gomez incearca o reluare spectaculoasa pe spate, dar balonul se duce peste poarta.

Min.13 Yebda incearca un sut de la mare distanta de trece departe de poarta adversa.

Min.11 Yebda primeste un cartonas galben.

Min.9 Dempsey suteaza peste poarta din lovitura libera.

Min.7 Gomez pleaca bine pe contraatac, dar sutul sau este scos excelent de Mbolhi.

Min.6 BARA ALGERIA !!! Djebbour pleaca de la limita off-sideului si suteaza puternic, in transversala!

Min.5 Algerienii incep partida foarte bine, surprinzandu-i putin pe americani.

Min.2 matmour are prima ocazie a partidei, pentru Algeria.

Min.1 A inceput partida !!!

INFO: Arbitrul intalnirii este Franck De Bleeckere, care cu aceasta ocazie va deveni cel mai experimentat "fluieras" belgian care a oficiat vreodata la turneul final al Cupei Mondiale.

INFO: Dupa doua etape jucate in Grupa C, clasamentul se prezinta astfel: 1. Slovenia - 4 puncte, 2. SUA - 2 puncte, 3.Anglia - 2 puncte si 4. Algeria - 1 punct.

SUA: Howard - Bornstein, Demerit, Bocanegra, Cherundolo - Dempsey, Bradley, Edu, Donovan - Altidore, Gomez

Algeria: Mbolhi - Bougherra, Belhadj, Yahia, Halliche, Lacen, Lacen, Djebbour, Matmour, Ziani, Yebda, Kadir

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#SUA victorie Algeria, #SUA victorie dramatica Algeria, #SUA calificare optimi Cupa Mondiala, #Grupa C Cupa Mondiala, #rezultate Cupa Mondiala 2010 , #campioni