Cupa Mondiala 2018: Franta invinge Argentina dupa un meci de povestit nepotilor

Sambata, 30 Iunie 2018, ora 18:54
22637 citiri

Franta e prima nationala calificata in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Nationala antrenata de Didier Deschamps a invins sambata, cu 4-3, reprezentativa Argentinei, in unul dintre cele mai frumoase meciuri de la aceasta editie a turneului final.

In sferturile de finala, Pogba si compania vor infrunta, la 6 iulie, castigatoarea "optimii" dintre Uruguay si Portugalia.

Finala din optimi, asa cum a fost supranumita partida dintre Franta si Argentina, a aratat intr-adevarat ca si cum s-ar juca pentru trofeu.

Considerati favoriti, francezii au inceput mai bine partida si au pus stapanire pe mijlocul terenului, reusind sa deschida scorul aproape imediat, dintr-un penalti transformat de Griezmann, dupa o actiune superba a lui Mbappe. De altfel, atacantul in varsta de 19 ani al lui PSG a fost cel mai bun jucator al partidei.

"Cocosii galici" au continuat sa domine, dar la pauza s-a intrat la egalitate, Di Maria reusind un gol spectaculos, cu un sut de la aproximativ 25 de meci.

Contrar cursului jocului, sud-americanii au preluat conducerea imediat dupa pauza, printr-o reusita norocoasa a fundasului dreapta Mercado.

Francezii nu s-au pierdut cu firea si aveau sa egaleze dupa numai cateva minut, printr-un gol de exceptie a lui Pavard, cu exteriorul de la marginea careului.

Kylian Mbappe a luat apoi soarta meciului in propriile maini si a punctat de doua ori in doar 4 minute pentru o calificare meritata a francezilor.

Pe final, Argentina a redus din diferenta, printr-un gol al lui Kun Aguero, dar vicecampioana mondiala de acum patru ani paraseste cu capul plecat competitia din Rusia, dupa prestatii dezamagitoare.

Cum s-au marcat golurile:

1-0 - Griezmann a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri, dictata dupa un sprint de 70 de metri al lui Mbappe (min.13);

1-1 - Di Maria l-a invins pe Lloris cu un sut superb cu stangul de la aproximativ 25 de metri (min.41);

1-2 - Mercado a deviat norocos un sut al lui Lionel Messi si l-a pacalit pe Lloris (min.48);

2-2 - Pavard a restabilit egalitatea cu golul meciului si, posibil, al turneului. Fundasul lui Stuttgart a marcat cu un sut formidabil cu exteriorul de la marginea careului (min.57)

3-2 - Mbappe a readus-o pe Franta in avantaj pe tabela de marcaj dupa un dribling inteligent in careul advers si o finalizare pe masura (min.64);

4-2 - Mbappe a primit de la Giroud si a marit diferenta, la capatul unei faze la care aparatorii sud-americani au fost facuti sah-mat (min.68);

4-3 - Kun Aguero a punctat cu capul dintr-o centrare a lui Lionel Messi (min.90+2).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Franta si Argentina, din optimile de finala ale Cupei Mondiale din Rusia.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - Spirite incinse la Kazan, iar Otamendi si Giroud primesc cate un cartonas galben.

min.90+2 - GOOOL ARGENTINA!!! Kun Aguero puncteaza cu capul dupa o centrare perfecta a lui Messi!!!

min.90 - Inca patru minute suplimentare.

min.88 - Ultima schimbare in nationala Frantei: iese jucatorul meciului, Kylian Mbappe, si intra Thauvin.

min.85 - Messi dribleaza excelent doi jucatori, patrunde in careul advers, dar nu mai are forta si suteaza slab.

min.83 - Schimbare la francezi: iese Griezmann, intra Fekir.

min.79 - Argentina nu se regaseste dupa ce a primit 3 goluri in 11 minute, iar soarta meciului si a calificarii pare decisa!

min.75 - Muta si Didier Deschamps: iese Matuidi, intra Tolisso.

min.75 - Ultima schimbare in nationala sud-americana: iese Pavon, intra Meja.

min.73 - Mbappe greseste o pasa simpla catre Griezmann, care era liber in careul argentinian.

min.73 - Pavard intra tare la Di Maria si vede si el cartonasul galben.

min.72 - Matuidi primeste un cartonas galben si nu va fi prezent in sferturi.

min.70 - Ce ocazie! Giroud trece pe langa 5-2 cu un sut din interiorul careului. Franta controleaza categoric meciul in aceste momente.

min.68 - GOOOL FRANTA!!! Mbappe primeste de la Giroud si mareste diferenta, la capatul unei faze la care aparatorii argentinieni au fost facuti sah-mat!!!

min.66 - Messi suteaza de doua ori, dar ambele suturi sunt blocate de jucatorii francezi.

min.66 - Schimbare la argentinieni: iese Enzo Perez, intra Kun Aguero.

min.64 - GOOOL FRANTA!!! Mbappe o readuce pe Franta in avantaj pe tabela de marcaj cu un sut din cativa metri, dupa o preluare si un dribling excelent!!!

INFO: E primul gol la nationala pentru Benjamin Pavard (22 de ani, Stuttgart)

min.57 - GOOOL FRANTA!!! Pavard restabileste egalitatea cu un sut formidabil cu exteriorul de la marginea careului!!!

min.55 - Ce ocazie! Griezmann trece de putin pe langa golul doi la o neintelegere intre Fazio si Armani.

min.49 - Banega intra tare asupra lui Mbappe si primeste un cartonas galben, urmand sa lipseasca meciul urmator, daca argentinienii se vor califica in sferturi.

min.48 - GOOOL ARGENTINA!!! Mercado deviaza norocos la un sut al lui Messi si sud-americanii preiau conducerea!!!

min.46 - O prima schimbare la argentinieni: iese Rojo, intra Fazio.

START IN REPRIZA SECUNDA

-----------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - Mascherano are o interventie dura la mijlocul terenului si primeste cartonasul galben. Daca Argentina se va califica in sferturi, mijlocasul Barcelonei va fi suspendat.

min.41 - GOOOL ARGENTINA!!! Di Maria il invinge pe Lloris cu un sut superb cu stangul de la aproximativ 25 de metri!!!

min.39 - Giroud trece de putin pe sub o minge centrata de Pavard.

min.38 - Pavard respinge la o pasa in centrul careului trimisa de Pavon.

min.38 - Lloris prinde cu siguranta o centrare a lui Pavon.

min.30 - Tagliafico il blocheaza in ultimul moment pe Mbappe, de departe cel mai periculos jucator din tabara franceza.

min.27 - Mercado primeste in careul francez, incearca o centrare, insa trimite pe langa. Cere apoi fara succes un hent la Umititi.

min.26 - Griezmann patrunde in careul argentinienilor, centreaza in fata portii pentru Matuidi, dar Armani plonjeaza si prinde mingea.

min.24 - Lloris iese la timp din poarta si retine din fata lui Enzo Perez.

min.21 - Pogba trage mult peste poarta din lovitura libera de la aproximativ 18 metri.

min.19 - Tagliafico il faulteaza pe Mbappe la marginea careului si primeste cartonasul galben. Varful lui PSG pare de neoprit in acest start de meci.

min.13 - GOOOL FRANTA!!! Griezmann executa penaltiul si transforma cu siguranta!!!

min.11 - Fundasul argentinian primeste si un cartonas galben.

min.11 - PENALTI FRANTA! Mbappe face un sprint incredibil de aproape 60 de metri si Rojo nu-l poate opri decat prin fault!

min.9 - BARA FRANTA! Griezmann executa o lovitura libera de la 25 de metri, iar mingea izbeste bara transversala a portii adverse!

min.5 - Di Maria suteaza din unghi, dar trimite departe de poarta lui Lloris.

ora 17:00 - A INCEPUT MECIUL

ora 16:54 - Cele doua nationale patrund pe teren, iar jocul va incepe in cateva minute, nu inainte de a se intona cele doua imnuri.

INFO: Partida se joaca la Kazan si e transmisa in direct la TV de posturile TVR 1 si TVR HD.

INFO: In faza grupelor, cele doua nationale au inregistrat urmatoarele rezultate:

ECHIPELE DE START:

FRANTA: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante, Matuidi - Mbappe, Giroud, Griezmann.

Selectioner: Didier Deschamps.

ARGENTINA: Armani - Mercado, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Banega, Mascherano, Perez - Pavon, Messi, Di Maria.

Selectioner: Jorge Sampaoli.

Arbitru: Alireza Faghani (Iran) .

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#LIVE meci Franta Argentina, #Franta Argentina in direct, #Franta Argentina Cupa Mondiala, #Cupa Mondiala 2018 optimi , #rezultate meciuri