Antrenorul Barcelonei, Xavi, "l-a mitraliat" pe Istvan Kovacs: "A fost un dezastru"

Miercuri, 17 Aprilie 2024, ora 07:12
2479 citiri
Xavi, furios pe brigada de arbitri din România

Echipele Paris Saint-Germain şi Borussia Dortmund s-au calificat, marţi, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au eliminat formaţiile FC Barcelona, respectiv Atletico Madrid. PSG s-a impus, scor 4-1, iar Borussia cu 4-2.

În meciul arbitrat de Istavn Kovacs, PSG s-a impus prin golurile marcate de Dembele (40), Vtinha (54) şi Mbappe (41, 89).

Pentru FC Barcelona a punctat Raphinha, în minutul 12, iar Araujo a fost eliminat în minutul 29.

În tur, scorul a fost egal 3-3.

În timp ce PSG a întors soarta meciului împotriva Barçei graţie golului lui Vitinha, Xavi şi-a pierdut cumpătul şi a contestat prea vehement decizia arbitrului Istvan Kovacs, în special lovind furios un panou al Ligii Campionilor aflat în apropiere (minutul 57). După acest gest, arbitrul a decis, în mod logic, să îl elimine.

Suntem supărați. Unsprezece contra unsprezece am fost bine organizați. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaș roșu pentru Araujo. Am rămas în zece oameni și din acel moment a fost un alt joc.

Am avut ocazii clare, dar am fost mereu în inferioritate, pentru că în zece oameni este foarte dificil. Este păcat ca munca unui sezon să se termine din cauza unei decizii de arbitraj. Mi-ar fi plăcut să jucăm unsprezece împotriva unsprezece în fiecare minut.

Eliminarea a fost inutilă. I-am spus arbitrului că a fost foarte rău, că a fost un dezastru. A ucis meciul. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să o spunem, nu putem să tăcem!”, a răbufnit Xavi, citat de Marca.

Quarterly Report - Editia 4

Bilanțul confruntărilor violente dintre fanii lui PSG și cei ai lui Olympique Lyon
Treizeci de suporteri au fost răniţi în timpul confruntărilor dintre fanii din Lyon şi cei din Paris, înainte de finala Cupei Franţei, dintre care 14 au avut nevoie de îngrijiri medicale....
Barcelona a câștigat a doua oară la rând Liga Campionilor. UEFA a permis un banner de susținere pentru Palestina
Echipa Barcelona a câştigat, sâmbătă, pentru a doua oară consecutiv Liga Campionilor la fotbal feminin, învingând-o în finală pe Lyon, scor 2-0, pe stadionul San Mames din Bilbao....
#Xavi acuza arbitrajul, #barcalona, #Istvan Kovacs, #psg, #Liga Campionilor , #stiri Champions League