Zlatan Ibrahimovici, debut de vis pentru LA Galaxy. Doua goluri de poveste intr-o victorie de la 0-3 (Video)

de Dan Alexandru
Duminica, 01 Aprilie 2018, ora 08:08

Suedezul Zlatan Ibrahimovici a marcat doua goluri in chiar in primul sau joc pentru noua sa echipa Los Angeles Galaxy, intr-o partida nebuna din SUA, in marele derbi cu rivala din oras FC Los Angeles.

Scorul a fost 4-3 pentru Galaxy, chiar daca aceasta a fost condusa cu 3-0 si a trebuit sa revina intr-un mod miraculos. La pauza, scorul a fost 2-0 pentru oaspeti dupa golurile marcate de fostul atacant de la Arsenal, Carlos Vela, in minutele 5 si 26.

Autogolul lui Steres a dus tabela la 0-3 si parea ca totul este pierdut pentru Galaxy. Totusi, Lletget a redus din handicap in minutul 61, pentru ca in minutul 70 sa intre pe teren marele Zlatan.

Si lucrurile au mers struna, pentru ca mai intai Pontius a facut 2-3. Doar 6 minute a avut apoi nevoie Zlatan pentru a marca primul sau gol in State, reusita fiind una de vis, un voleu de la circa 30 de metri, fara sperante pentru Miller.

Iar in prelungiri, minutul 91, cu o lovitura superba de cap, Ibrahimovici stabilea scorul final, 4-3 pentru Galaxy:

Dupa 4 etape din MLS, LA Galaxy sunt pe 3 in clasament, cu 7 puncte dupa 4 jocuri, avand 2 victorii, 1 egal si o infrangere.

Zlatan Ibrahimovici a ajuns in SUA dupa ce ultima data jucase in Europa pentru Manchester United.