Alexander Zverev a revenit pe terenul de tenis după șase luni

Vineri, 09 Decembrie 2022, ora 15:40
1434 citiri
Zverev a revenit pe terenul de tenis FOTO facebook

Tenismanul german Alexander Zverev a revenit în competiţie la mai bine de şase luni după grava accidentare la gleznă suferită în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Zverev a evoluat joi în turneul demonstrativ Diriyah Tennis Cup, care se desfăşoară în Arabia Saudită, şi a trecut cu 10-8, 10-7 de austriacul Dominic Thiem, în primul său meci, desfăşurat după reguli speciale, în care victoria a revenit jucătorului care s-a impus în două din trei seturi disputate la tiebreak-uri de 10 puncte.

Germanul, aflat acum pe locul 12 în clasamentul ATP, l-a înfruntat apoi în sferturile de finală pe rusul Daniil Medvedev, într-o partidă disputată după regulile ITF (cu excepţia unui eventual set trei), câştigată cu 6-0, 6-4 de adversarul său, care a avansat în semifinale.

Celelalte rezultate înregistrate în sferturile de finală: Stan Wawrinka (Elveţia) - Andrei Rublev (Rusia) 6-7 (3/7), 6-2, 10-6, Cameron Norrie (Marea Britanie) - Stefanos Tsitsipas (Grecia) 6-4, 6-4 şi Taylor Fritz (SUA) - Hubert Hurkacz (Polonia) 7-6 (7/3), 7-5.

Tenismena Sorana Cîrstea (42 WTA), aflată într-un punct complicat al carierei după eliminarea prematură de la Australian Open, în primul tur, a postat pe rețelele sociale un mesaj...
Ce a făcut Ianis Hagi la revenirea pe teren, după un an de zile VIDEO
Ianis Hagi a revenit pe teren sâmbătă, în partida dintre Glasgow Rangers şi St Johnstone, la mai bine de un an de la ultimul meci disputat. Ianis Hagi a intrat în minutul 73 al meciului...