Anglia, campioană după 39 de ani la Europeanul găzduit de România. Finală de un dramatism rar cu Spania

Sambata, 08 Iulie 2023, ora 22:23
3722 citiri
Anglia, campioană europeană la U21

Echipa naţională U21 a Angliei a învins reprezentativa U21 a Spaniei, la Batumi, scor 1-0, în finala Campionatului European de fotbal U21. Trafford a apărat în minutul 90+9 un penalti,iar englezii sunt campioni europeni după 39 de ani.

La Batumi, prima repriză a finalei Campionatului European U21 nu a excelat în faze de poartă foarte clare, cele două echipe preferând să tatoneze terenul. În minutul 5 Tenas a scos şutul plasat, din careu, al lui Anthony Gordon, iar englezii au mai avut şansa deschiderii scorului un minut mai târziu, când acelaşi Gordon a scăpat singur, a intrat în careu şi a trimis în faţa porţii pentru Morgan Gobbs-White, însă acesta nu reuşit să ajungă la minge.

Replica iberică a venit în minutul 12, când Alex Baena, jucătorul lui Villarreal, a trimis pe lângă poartă, din afara careului.

În minutul 19, Paredes a expediat o lovitură de cap, puţin pe lângă stâlpul din stânga porţii lui Trafford, la un corner executat de Sergio Gomez.

Rodri a trimis în minutul 33 pe lângă poartă, la un şut uşor deviat. Cole Palmer a trimis puternic, pe spaţiul porţii, în minutul 41, dar fără probleme pentru Tenas, care a reţinut. Tot englezii au reuşit în minutul 44 să trimită în bară, prin Colwill, la cea mai mare ocazie a reprizei, dar la pauză elevii lui Lee Carsley au intrat cu avantaj, după ce Cole Palmer a executat o lovitură liberă, în minutul 45+3, iar Curtis Jones a deviat balonul în poarta lui Tenas.

Spaniolii au început repriza secundă cu un gol al lui Abel Ruiz, anulat după verificarea VAR, atacantul spaniol aflându-se în ofsaid. Spaniolii au greşit în defensivă şi Gibbs-White a trimis pe lângă poartă în minutul 63. După numai două minute Curtis Jones a şutat din careu, iar Tenas a salvat din nou poarta ibericilor. În minutul 69 Abel Ruiz a primit o centrare de la Sergio Gomez şi a trimis spre poarta lui Trafford, ratând ţinta. În minutul 81 Trafford a reţinut la şutul lui Veiga, iar Sergio Gomez a şutat pe lângă poartă în minutul 88. Tenas a menţinut Spania în meci, cu o intervenţie in extremis în minutul 89, atunci când a scos mingea de pe linia porţii, iar lovitura de teatru a venit în minutul 90+4.

Colwill l-a faultat în careu pe Abel Ruiz şi, după consultarea VAR, arbitrul norvegian a dictat penalti. Tot Abel Ruiz a executat în minutul 90+9 şi Trafford a apărat, mingea a ajuns la Camello, dar Trafford a apărat din nou şi Aimar Oroz a şutat peste poartă. Blanco şi Gibs White au fost eliminaţi, însă Anglia a câştigat trofeul, învingând cu 1-0.

Englezii devin prima echipă care triumfă la Euro U21 fără să primească gol şi au cucerit titlul continental după o pauză de 39 de ani. Ultimul trofeu, până azi, fiind cel din anul 1984, când au învins tot Spania, tur-retur.

Batumi, Adjarabet Arena, finala Euro U21

ANGLIA – SPANIA 1-0 (1-0)

A marcat: Curtis Jones (min. 45+3)

ANGLIA: Trafford - Garner, Colwill, Harwood-Bellis, Aarons - Smith Rowe (Madueke 66), Curtis Jones, Gibbs-White (Archer 73), Angel Gomes (Skipp 73) - Cole Palmer Elliott 92), Gordon (Doyle 82). SELECŢIONER: Lee Carsley

SPANIA: Tenas – Victor Gomez (Barrenetxea 73), Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco (Camello 83), Alex Baena (Aimar Oroz 59), Sancet (Veiga 59) – Rodri (Riquelme 59), Abel Ruiz, Sergio Gomez. SELECŢIONER: Santi Denia

Cartonaşe galbene: Angel Gomes 24, Colwill 45+6, Gibbs-White 69, Trafford 74 / Alex Baena 34, Blanco 37, Sancet 45+6, Aimar Oroz 62, Riquelme 86

Cartonaşe roşii: Gibbs White şi Blanco au fost eliminaţi, primind al doilea cartonaş galben când se aflau deja pe banca de rezerve, fiind înlocuiţi.

Arbitri: Espen Eskas – Jan Erik Engan, Isaak Elias Bashevkin (toţi din Norvegia) – Rade Obrenovic (Slovenia)

Arbitri VAR: Christian Dingert (Germania) – Bartosz Frankowski (Polonia)

Vești groaznice pentru românii atrași de vacanțe externe: Dispar zilele cu soare în destinații turistice de top
Un studiu realizat de către experții de la Institutul de Tehnologie din Massachusetts (MIT) din Statele Unite, publicat în Journal of Climate anunță vești groaznice pentru turiști, înclusiv...
Protest uriaș pentru a împiedica premierul să demisioneze. De ce ia în calcul Pedro Sanchez să plece din fruntea guvernului spaniol VIDEO
Mii de susţinători ai Partidului Socialist spaniol s-au adunat sâmbătă, 27 aprilie, pentru a-i cere premierului Pedro Sanchez să nu demisioneze. S-a întâmplat cu mai puţin de 48 de ore...