Tenismenul care l-a bătut pe Djokovic a intrat în premieră în Top 10 ATP

Luni, 08 Ianuarie 2024, ora 12:17
2441 citiri
Alex De Minaur

Sârbul Novak Djokovic se menţine lider detaşat în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), publicat luni, cu un avans de peste două mii de puncte faţă de următorul clasat, spaniolul Carlos Alcaraz.

Podiumul este completat de rusul Daniil Medvedev, la 1.300 de puncte de iberic.

Germanul Alexander Zverev a urcat un loc, pe şase, în dauna grecului Stefanos Tsitsipas.

Australianul Alex De Minaur, care a reuşit câteva rezultate remarcabile, inclusiv o victorie contra lui Djokovic în urmă cu câteva zile, la United Cup, a intrat în premieră în primii zece, încheind top 10.

Rusul Andrei Rublev, care a cucerit titlul la Hong Kong se menţine pe locul 5 în lume, danezul Holger Rune staţionează pe 8, după finala jucată la Brisbane. Bulgarul Grigor Dimitrov, campion la Brisbane, a urcat un loc şi se află pe 13, în timp ce finlandezul Emil Ruusuvuori, finalist în Hong Kong, a făcut un salt de 19 locuri şi se află pe 50.

Nicholas David Ionel este cel mai bun român la simplu, menţinându-se pe 267, în timp la dublu cel mai bun este Victor Cornea, pe 69, o treaptă mai jos faţă de săptămâna trecută.

10 (12). Alex De Minaur (Australia) 2.950

................................................................

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Turneul lui Țiriac de la București, desființat de un jucător: ”E de neînțeles că rămâne...”
Tenismanul maghiar Marton Fucsovics a câştigat titlul în proba de simplu a turneului Ţiriac Open (ATP 250), găzduit de baza sportivă Năstase/Marica din Capitală şi dotat cu premii totale...